کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


مفصل کابل

سرکابل و مفصل (مفصل کابل) از تجهیزات پرکاربرد در کابل کشی می باشند. سر کابل جهت اتصال کابل های قدرت زمینی به شبکه های هوایی، ترانسفورماتورها و ادوات شبکه به منظور کنترل میدان الکتریکی در اطراف کابل های قدرت، کاهش تخلیه جزئی در محل اتصال و همچنین افزایش فاصله خزشی مورد استفاده قرار میگیرد. و مفصل کابل به منظور اتصال کابل ها به یکدیگر با رعایت کامل اصول عایق بندی استفاده می شود.

در این مطلب آموزشی قصد داریم به توضیح پیرامون انواع مفصل کابل، کاربرد آنها، نحوه نصب و قیمت مفصل کابل بپردازیم.

 

مفصل کابل

 

مفصل‌ها نیز مانند کابل‌ها تنوع بسیار زیادی دارند و معمولا از جنس چدن، فولاد و برخی مواد عایق مثل PVC ساخته می‌شوند. مفصل کابل باید کاملا عایق و مقاوم باشد و کابل را در محل اتصال در مقابل رطوبت و انواع نیروهای مکانیکی محافظت نماید. در حال حاضر مفصل بندی کابل (مفصل کابل برق) در سیم کشی های داخلی ساختمان و در حوزه صنعت بسیار کاربرد دارد.

 

 

موارد کاربرد مفصل کابل

به عنوان مثال اگر در هنگام کابل کشی در مسیرهای طولانی، به انتهای قرقره کابل رسیدید برای اتصال کابلها به یکدیگر و ادامه مسیر بهتر است از انواع مفصل کابل استفاده کنید.
مفصل کابل برق

 

و یا اگر نیاز به انشعاب گرفتن از یک کابل اصلی دارید، لازم است کابل اصلی را برش داده و کابل فرعی را با استفاده از مفصل کابل به کابل اصلی متصل کنید.

 

همچنین در هنگام بروز عیب در یک کابل زمینی، باید پس از پیدا کردن محل عیب در کابل، آن نقطه از کابل را قطع کرده و پس از جدا کردن قسمت معیوب از قسمت سالم، دو قطعه ی کابل را توسط مفصل کابل به هم متصل نمایید. 

 

انواع مفصل کابل

ساختار و اجزاء مفصل کابل ، بنا بر سطح ولتاژ کابل ها و ساختار آن ها، متفاوت می باشد. 

 1. انواع مفصل کابل از نظر سطح ولتاژ

 2. بر اساس سطح ولتاژ می توان مفصل کابل را به دو دسته کلی مفصل کابل برق فشار ضعیف و فشار قوی تقسیم کرد.
 3.  
 4. مفصل کابل فشار ضعیف

 5. این نوع مفصل کابل برای اتصال کابل ها با سطح ولتاژ کمتر از 1kv مورد استفاده قرار میگیرد که به آن مفصل کابل فشار ضعیف گفته می شود. ساختار و اجزاء مفصل کابل فشار ضعیف در مقایسه با مفصل کابل فشار قوی، ساده تر و کوچکتر می باشد و طبیعتا قیمت مفصل کابل فشار ضعیف نیز بایین تر است.
 6.  
 7.  
 8. مفصل کابل فشار قویسرکابل و مفصل

 9. در ولتاژهای بسیار بالا معمولا هیچگونه عایق حرارتی، قدرت عایقی کافی برای کنترل میدان‌های الکتریکی را ندارد.  و مفصل کابل فشار قوی گزینه ی مناسبی برای برقراری اتصال کابل های فشار قوی می باشد. مفصل های فشارقوی برای سطح ولتاژ 63kv تا 550kv در خطوط انتقال فشارقوی و فوق فشارقوی مورد استفاده قرار می گیرند. 

 

 

 

 1. انواع مفصل کابل از نظر ساختار

 2. در این بخش قصد داریم چند مورد از پرکاربرد ترین انواع مفصل کابل را معرفی کنیم:
 3.  
 4. مفصل رزینی

 5. مفصل بندی با استفاده از مفصل رزینی کابل برق یک اتصال بسیار مقاوم و مطمئن را برای کابل ها فراهم می کند که این اتصال از استحکام بسیار بالایی در برابر آسیب های احتمالی برخوردار است. مفصل رزینی شامل دو قاب طلقی، یک درپوش، چسب رزین و یک جداکننده فاز می باشد. مفصل کابل برق رزینی از نظر شکل ظاهری به سه دسته مفصل رزینی دو راهه، مفصل رزینی  T شكل، مفصل رزینی Y شكل تقسیم می شود.
 6.  
 7. مفصل رزینی کابل برق
 8.  
  1. نحوه مفصل بندی کابل با مفصل رزینی
  2. نحوه مفصل بندی با استفاده از مفصل کابل رزینی به این صورت است که ابتدا کابل ها به وسیله موف به هم متصل می شوند (از روش های اتصال دیگر نیز می توان برای اتصال کابل ها به هم استفاده کرد). سپس محل اتصال کابل ها درون قاب طلقی قرار میگیرد و به منظور جلوگیری از بروز نشتی و اتصال جریان، جداکننده فاز را بین کابل ها قرار میدهند تا فاصله ایمن بین کابل ها برقرار شود.
  3. سپس به منظور جلوگیری از نشت رزین، دو طرف قاب را نیز با استفاده از چسب عایق می کنند.
  4.  
  5. مفصل-رزینی
  6.  
  7. و در مرحله آخر چسب را از دریچه بالایی در محفظه بریزید و به آرامی تکان دهید تا هواگیری شود.  پس از پر شدن در محفظه را ببندید تا محتویات خشک شوند. بسته به دما و شرایط محیط، خشک شدن رزین به طور تقریبی 1 تا 4 ساعت زمان می برد. 
 9. مفصل رزینی کابل
 10.  
  1. مزایای مفصل بندی با مفصل رزینی کابل برق
  2. نصب سریع و آسان
  3. دارای خواص مکانیکی و عایقی بسیار خوب
  4. استحکام بالا
  5. مقاوم در برابر اشعه UV و عوامل شیمیایی
  6. قابل استفاده در زیر زمین و دریا

 

 

 1. مفصل حرارتی

 2. مفصل حرارتی کابلنوع دیگری از مفصل بندی به منظور برقراری اتصال بین دو کابل مجزا از هم و یا برای ترمیم کابل صدمه دیده، با استفاده از مفصل حرارتی انجام می شود.
 3. ساختار و اجزاء مفصل حرارتی، باتوجه به سطح ولتاژ و ساختار کابل مورد نظر، متفاوت می‌باشد، بدین معنا که هر آن چه در ساختار کابل وجود دارد، جایگزینی نیز در مفصل مرتبط دارد.
 4.  
 5. به عنوان مثال مفصل حرارتی برای یک کابل ساده، شامل جایگزین هادی، جایگزین عایق هادی و جایگزین غلاف نهایی می باشد. مفصل حرارتی کابل قابل استفاده هم در خطوط هوایی و هم در خطوط زمینی برای انواع کابل های خشک، روغنی، سربی و آرموردار می باشد. همچنین یکی از انواع مفصل کابل مخابراتی، مفصل های حرارتی می باشند.
 6. از جمله ویژگی‌های مفصل های حرارتی می توان به نصب سریع و آسان، قدرت عایقی بالا، و آب بندی مناسب آن اشاره کرد.
 7.  
 8.  
  1. نحوه نصب مفصل حرارتی
  2. در ساختار مفصل های حرارتی از روکش‌های عایق چسب دار استفاده می‌شود که باعث آب بندی کامل مفصل می‌گردد. نحوه نصب مفصل حرارتی به این صورت است که ابتدا غلاف بیرونی دو سر کابل در اندازه مناسب (طبق طول اعلامی در دفترچه راهنمای نصب) جدا می گردد. سپس عایق هادی های کابل نیز بسته به طول رابط (موف) از هادی های کابل جدا می شود. تنظیف هادی، عایق و غلاف نهایی روکش حرارتی چسبدار ضخیم بزرگ که قرار است جایگزین غلاف نهایی کابل شود، داخل کابل می شود.

  3.  و سپس، روکش های چسبدار کوچکتر که نقش عایق هادی کابل را ایفا خواهند کرد، وارد هسته ها می گردند. پس از آن اقدام به اتصال هادی ها به وسیله رابط های موجود در کیت مفصل می گردد. پس از نصب رابط ها به وسیله دستگاه پرس رابط/کابلشو مناسب، روکش حرارتی چسبدار ضخیم کوچک بر روی رابط نصب شده قرار می گیرد.
  4.  
   1. مفصل کابل فشار ضعیف
   2.  
  5.  به وسیله سر پیک با منبع بوتان یا پروپان حرارت دیده تا کاملا جمع شده و چسب حرارتی داخل آن روان و ظاهر گردد. این روکش ها، جایگزین عایق کابل می گردند. پس از آن، روکش حرارتی چسبدار ضخیم سایز بزرگ را به وسط کار منتقل نموده و حرارت داده، تا این روکش نیز کاملا جمع و چسب آب بندی درون آن روان گردد.

 

 

 1. مفصل سرد

 2. مفصل سرد یکی از انواع مفصل کابل می باشد که برای ولتاژهای متوسط مورد استفاده قرار میگیرد. بدلیل استفاده از قطعات سیلیکونی اکسپند شده، این مفصل کابل قابل استفاده برای محدوده‌ی وسیعی از سایز‌های کابل می باشد.
  مفصل های سرد کاربری بسیار ساده و آسانی دارند زیرا نیاز به ابزار خاصی جهت نصب آن ها نیست. از دیگر ویژگی های مفصل های سرد می توان به مقاوم بودن در برابر حلال‌ها و مواد شیمیایی، حرارت و رطوبت اشاره نمود.
 3.  
 4. مفصل سرد
 5.  

 6. مفصل نواری

 7. مفصل نواری یکی از قدیمی ترین و متداولترین نوع مفصل فشار قوی است که شامل انواع نوارهای نیمه هادی عایق و آب بندی می باشد ، و برای سایزهای مختلف کابل و تا ولتاژ 72 کیلووات مناسب است. مفصل نواری در دو نوع مستقیم و کراس باندینگ قابل استفاده است و قابلیت اتصال دو کابل با سطح مقطع های مختلف را دارد.
   
 8. مفصل نواری کابل


قیمت مفصل کابل برق

قیمت انواع مفصل کابل برق به عوامل مختلفی از قبیل سایز، برند، مدل و ... بستگی دارد. ولی بطور کلی می توان گفت که قیمت مفصل کابل رزینی در مقایسه با قیمت مفصل کابل حرارتی یا نواری بیشتر است و همانطور که گفته شد مفصل رزینی از نظر استحکام و عایق بندی نیز مطمئن ترین نوع مفصل است. در فروشگاه اینترنتی البرز الکتریک امکان مشاهده و مقایسه مشخصات فنی، ویژگی ها و قیمت انواع مفصل کابل برق برندهای مختلف فراهم شده است.

 


 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان