کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


چراغ آویز

همانطور که می دانید، کیفیت نور و توجه کامل به اصول نورپردازی و اجرای صحیح آن، بسیار حائز اهمیت است و در صورت رعایت نکردن این اصول ممکن است نورپردازی نتواند آن طور که باید تاثیرگذار بوده و کارایی داشته باشد. مشخص کردن این موضوع که فضای مورد نظر برای نورپردازی، چه کاربردی خواهد داشت، در انتخاب نوع نورپردازی بسیار تاثیرگذار است. همچنین انتخاب محل قرارگیری چراغ نیز یکی از عوامل مهم دیگر در نورپردازی اصولی و صحیح است که توجه به آن حائز اهمیت است. 

 

چراغ آویز

 

بنابراین تا اینجا متوجه شدیم که اندازه فضای مورد نظر، ارتفاع سقف، میزان درجه حفاظت مورد نیاز و نوع کاربری آن فضا عوامل موثر در انتخاب چراغ محسوب می شوند. چراغ سقفی به سه دسته کلی چراغ سقفی روکار، چراغ سقفی توکار و چراغ آویز تقسیم می شود. که در این مطلب آموزشی قصد داریم بطور مفصل به انواع چراغ آویز، مشخصات فنی و قیمت چراغ آویز سقفی بپردازیم.

 

چراغ آویز سقفی

 

چراغ آویز سقفی

چراغ آویز سقفی، به هرگونه وسایل و لوازم روشنایی و نورپردازی گفته می‌شود که به وسیله یک میله یا چندین زنجیر ، از سقف آویخته می‌شود. چراغ آویز سقفی همواره یکی از محبوب ترین انواع چراغ روشنایی چه در معماری داخلی و با هدف زیباسازی و چه در محیط های صنعتی و سوله ها با هدف نزدیک کردن چراغ به میز کار و زمین بوده است. در واقع در محیط های با سقف بلند، با آویخته شدن چراغ از سقف و پایین تر آمدن منبع نور از سقف به سمت پایین، میزان نور دریافتی بیش تر است.

 

 

انواع چراغ آویز

چراغ آویز سقفی که یکی از پرکاربرد ترین انواع چراغ است، در مدل های بسیار متنوعی تولید می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. چراغ آویز سقفی را می توان بر اساس کاربرد به دو دسته کلی چراغ آویز دکوراتیو و چراغ آویز سقفی صنعتی تقسیم کرد.

 

چراغ آویز دکوراتیو

 1. چراغ آویز سقفی دکوراتیو

 2. امروزه اهمیت دکوراسیون و نورپردازی داخلی منازل، محیط کار، اتاق خواب، آشپزخانه و … بر کسی پوشیده نیست.از جمله چراغ های سقفی که برای دکوراسیون پر استفاده است چراغ های آویز می باشند. استفاده از یک چراغ آویز مدرن و مناسب با دکوراسیون، علاوه بر تامین روشنایی مورد نیاز، باعث زیبایی هرچه بیشتر محیط می شود. چراغ آویز خطی، دایره و ... با انواع و اقسام منبع نورها، رنگ ها و طرح ها تولید می شود. این نوع چراغ آویز نیاز به درجه حفاظت بالایی ندارد و در هنگام خرید چراغ آویز مدرن و دکوراتیو بیشتر ظاهر چراغ اهمیت دارد. قیمت چراغ آویز سقفی دکوراتیو در مقایسه با چراغ آویز صنعتی بسیار پایین تر است.

 

 

 

 1. چراغ آویز صنعتیچراغ آویز صنعتی

 2. یکی از انواع چراغ سقفی پرکاربرد جهت تامین نور و روشنایی کارخانجات، کارگاه ها، سوله ها، انبار ها، سالن های ورزشی و … چراغ آویز سقفی صنعتی می باشد. فضاهای صنعتی با وجود سقف‌های بلند، فضاهای بزرگ و راهروهای باریک نیاز به نورپردازی اصولی و استاندارد دارد و بهترین گزینه استفاده از انواع چراغ آویز سقفی جهت نزدیک کردن چراغ صنعتی به زمین می باشد. 
 3.  
 4. قطعا داشتن شرایط روشنایی مناسب در محیط های صنعتی علاوه بر افزایش کارآیی کارکنان، باعث افزایش ایمنی کار نیز می شود. چراغ آویز صنعتی باید دارای استاندارد های لازم مانند بدنه مستحکم و مقاوم، تجهیزات نصب قوی جهت نصب در انواع اماکن صنعتی، درجه حفاظت بالا، شار نوری زیاد و ... باشد. همین ویژگی ها و قابلیت ها سبب تفاوت زیاد قیمت چراغ اویز صنعتی در مقایسه با سایر چراغ های آویز شده است.
 5. چراغ آویز صنعتی از نظر نوع منبع نور، زاویه پخش نور، درجه حفاظت، نوع رفلکتور و ... بسیار متنوع هستند که می توان با توجه به شرایط محیط مورد نظر بهترین را انتخاب کرد.

 

 

سیستم اپتیک در چراغ آویز سقفی

سیستم اپتیک چراغ آویز سقفی شامل تجهیزاتی به منظور هدایت، انتشار، شکست و متمرکز کردن نور می باشد که از جمله این تجهیزات می توان رفلکتور، دیفیوزر، شبکه‌های آلومینیومی لوور و لنزها را نام برد.

 

چراغ آویز با رفلکتور

 1. رفلکتور چراغ آویز سقفی

 2. رفلکتور همانطور که از نامش پیداست یک بازتاب‌دهنده نور است که معمولا در پشت منبع نور قرار می‌گیرد و اثر گذارترین قطعه اپتیک در تعیین شکل منحنی توزیع شدت نور است. نقش یک رفلکتور در چراغ سقفی زمانی پر رنگ می‌شود که نور نقطه‌ای و جهت‌دار مورد نیاز باشد. رفلکتورها از ورق‌های فلزی آبکاری شده، پلاستیک فرم داده و آبکاری شده، آلومینیوم آنودایز شده و .... ساخته می‌شوند و به منظور هدایت پرتوهای نور در جهت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. 
 3.  
 4. چراغ آویز سقفی رفلکتوری از نظر اقتصادی به‌صرفه می باشد، یعنی نور را به بقیه محیط نمی تاباند. پس می‌توان گفت این چراغ‌های آویز از هدر رفتن نور و انرژی جلوگیری می کنند. هرچه سطح رفلکتور براق تر و صیقلی تر باشد، بازده رفلکتور بالاتر می رود. چراغ آویز سقفی رفلکتوری با زاویه های پخش متفاوتی تولید می شوند که هر چه زاویه کوچکتر باشد، شدت و پرتاب روشنایی بیشتر خواهد بود و هر چه زاویه رفلکتور بزرگ‌تر باشد شدت و پرتاب نور چراغ‌ کمتر خواهد بود. چراغ آویز سقفی با رفلکتور یکی از پر طرفدار ترین نوع چراغ است که برای مکانهای صعتی و تجاری، فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، ویترین فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و ... مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

 

 1. دیفیوزر چراغ آویز سقفیچراغ آویز سقفی با دیفیوزر

 2. دیفیوزر نیز مانند رفلکتور از اجزای اصلی اپتیکی چراغ به شمار می آید و در بازدهی و یکنواختی نور نقش مهمی دارد. در واقع، دیفیوزر باعث می شود نور به طور یکنواخت و همگن در محیط پراکنده شود و از به وجود آمدن لکه های روشن و سایه ها در محیط، جلوگیری می کند. در ساخت دیفیوزر های جدید چراغ آویز سقفی از موادی استفاده می شود که مانع تابش اشعه ماوراء بنفش منابع نوری به محیط می شوند و همچنین دیفیوزرها از انتقال حرارت منبع به محیط می کاهند. معمولا در ساخت دیفیوزرها برای چراغ از شیشه، پلی کربنات، پلی استر و یا پلی متیل متاکریلات استفاده می شود. در سال های اخیر پلی کربنات ها به پرطرفدار ترین نوع دیفیوزر تبدیل شده اند . مقاوم بودن پلی کربنات ها در برابر کشش، ضربه، خراش، اشعه ماورا بنفش و شرایط جوی از جمله مهم ترین ترین ویژگی های آن هاست.

 

 

 

 1. چراغ آویز سقفی دارای لوور چراغ آویز لووردار

 2. لوور ( Louve ) چراغ آویز سقفی، پنجره های مشبک هدایت کننده نور می باشد که در ساختمان چراغ نصب می شوند و نور را در جهات مختلف منعکس کرده و باعث مخفی شدن لامپ و کاهش میزان خیرگی می شوند. جنس لوور چراغ آویز سقفی معمولا از فلز رنگ شده یا آلومینیوم آنودایز شده ، می باشد. لوور ها به نحوی طراحی می شوند که ضمن بیشترین بهره وری و بازتاب نور ، چراغ از جلوه خاصی برخوردار باشد.

 

 

 1. چراغ آویز سقفی دارای لنز

 2. لنز ها به منظور ایجاد پخش نورهای مختلف در چراغ ها استفاده می شوند. سیستم‌های کنترل نوری معمولا از ترکیب یک رفلکتور با یک یا چند لنز ساخته می‌شوند. از رفلکتورها برای هدایت اشعه‌های نور در جهات معین و از لنزها برای متمرکز کردن نور در آن جهات استفاده می‌شود. با تغییر فاصله بین لنزها و منبع نوری می‌توان زاویه‌های تابش متفاوتی ایجاد کرد. بنابراین چراغ آویز سقفی میتواند دارای پخش نورهای مختلف از قبیل متقارن، نامتقارن، تیز، باز و ... باشد. شکل زیر اجزای داخلی چراغ آویز هرکولد مازی نور را نشان می دهد که با استفاده از انواع لنز، پخش نور های 25، 55 و 90 درجه را ایجاد می کند.

 

چراغ آویز سقفی هرکولد مازی نور

 

 

 1. فیلتر چراغ آویز سقفی

 2. فیلتر یا صافی به منظور عبور دادن رنگی خاص از طیف رنگی نور مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا اگر فیلتر قرمز را در جلوی یک چراغ آویز سقفی قرار دهیم. فقط نور قرمز از آن چراغ عبور می کند.

 

 

 1. درجه حفاظت چراغ آویز سقفی

 2. درجه حفاظت چراغ آویز سقفی معیاری جهت مشخص کردن میزان مقاوم بودن چراغ در برابر نفوذ گرد و غبار و رطوبت است. درجه حفاظت به اختصار IP نامیده می‌شود و از حروف IP و یک عدد دو رقمی تشکیل می‌شود. رقم اول، درجه حفاظت چراغ را در برابر نفوذ‌ ذرات جامد و رقم دوم میزان حفاظت چراغ در برابر نفوذ رطوبت و آب را نشان می دهد. بنابراین درجه حفاظت یکی از مهم ترین مشخصه ها در هنگام انتخاب چراغ برای محیط های صنعتی، تجاری و هر نوع فضا که ممکن است گرد و غبار و رطوبت در آن وجود داشته باشد، می باشد.

 

 1. چراغ آویز سقفی صنعتی

 

 

 1. منبع نور چراغ آویز سقفی

 2. با توجه به کاربری و مدل چراغ آویز سقفی مورد نظر می توان از انواع منبع نور از قبیل لامپ های گازی ( لامپ HID) مثل لامپ بخار جیوه، لامپ متال هالید، لامپ بخار سدیم و ... که شار نوری بسیار بالایی دارند، استفاده کرد.چراغ آویز سقفی مازی نور
 3.  
 4. چراغ های با لامپ گازی، گزینه ای مناسب برای نور پردازی سوله ها، کارگاه ها، استادیوم ها، زمین های ورزشی و ... می باشند. چراغ های ال ای دی نیز نسل جدیدی از چراغ های آویز می باشند که به دلیل مزایایی از قبیل مصرف بسیار کم، شار نوری مناسب، فقدان امواج UV و IR و ... بسیار پر طرفدار هستند.
 5.  
 6. چراغ آویز سقفی مناسب برای لامپ رشته ای و فلورسنت نیز در بازار وجود دارند، که هر کدام با توجه به ویژگی هایی که دارند برای فضاهای خاص خود استفاده می شوند.
 7.  
 8.  

برندهای معتبر تولید کننده چراغ آویز

در این بخش قصد داریم به معرفی چند برند معتبر در زمینه تولید انواع چراغ آویز دکوراتیو و چراغ آویز صنعتی بپردازیم:

 1. چراغ آویز مازی نورچراغ آو.یز مازی نور

 2. شرکت صنایع روشنایی مازی نور با بیش از ۴۰ سال تجربه ، از پیشگامان صنایع روشنایی در ایران می باشد. محصولات مازی نور شامل چراغ هایی با کاربردهای اداری – تجاری، تزئینی، صنعتی، ضد انفجار و فضای آزاد (چراغ خیابانی، پارکی و ...) است. تولید انواع چراغ با دوام و مدرن و عرضه آنها با مناسب ترین قیمت به بازارهای جهانی از جمله ویژگی های این برند می باشد. چراغ آویز سقفی مازی نور در انواع چراغ با مصارف عمومی برای محیط های اداری و تجاری، چراغ سوله ای برای کارگاه ها، محیط های ورزشی و ...، چراغ صنعتی، چراغ تزئینی تولید می شود.

 

 1. چراغ آویز نورسازانچراغ آویز نورسازان

 2. شرکت نور سازان پارسه یک شرکت ایرانی شناخته شده در زمینه تولید انواع تجهیزات روشنایی دکوراتیو می باشد. شرکت نورسازان با کادری مجرب و متعهد و بیش از سی سال سابقه در زمینه تولید و صادرات انواع لوستر و آباژور فعالیت می کند. محصولات برند نورسازان دارای نشان استاندارد و گواهینامه های  ISO 9002 و  ISO 10002 می باشد.

 

 

 1. چراغ آویز شب فروزگروه روشنایی شب فروز

 2. گروه روشنایی شب فروز با بیش از 40 سال سابقه تولید و ارایه خدمات در صنعت روشنایی یکی از شرکت های بنام این صنعت می باشد. شرکت شب فروز با در اختیار داشتن تجهیزات تخصصی و پیشرفته و نیز انطباق آن ها با استانداردهای ملی و جهانی توانسته به تولید چراغ های با کیفیت و مطابق سلیقه و نیاز روز مشتریان بپردازد. چراغ های گروه روشنایی شب‌ فروز برای بکارگیری در انواع محیط‌ های داخلی همچون ادارات و سازمان‌ها، محیط‌های آموزشی، محیط‌های صنعتی و کارخانجات، مجموعه‌های ورزشی، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تجاری و مسکونی و ... و نیز انواع محیط‌ های خارجی و خیابانی، طراحی و تولید شده اند.
   

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان