کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


کلید محافظ جان

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که محافظ جان چیست؟ و آیا استفاده از فیوز محافظ جان ضروری است؟
کلید محافظ جان یا فیوز محافظ جان یک نوع کلید حفاظتی در برابر برق گرفتگی می باشد. کلید محافظ جان در صورت بروز کوچکترین نشتی جریان در مدار (با توجه به حساست کلید محافظ جان مورد استفاده) ، در زمان بسیار کوتاه و قابل قبولی مدار را قطع می کند و از جان افراد در برابر برق گرفتگی و ایجاد آتش سوزی در اثر نشتی جریان جلوگیری می کند. 

 

انواع کلید محافظ جان

کلید محافظ جان به چهار دسته کلی تقسیم می شوند:
کلید محافظ جان معمولی
کلید محافظ جان الکترونیکی
کلید محافظ جان ترکیبی الکترونیک
کلید محافظ جان ترکیبی مگنتیک

 

کلید محافظ جان جهت استفاده در مصارف خـانـگی (تک فاز) بـه صورت دو پـل ( فـاز + نـول ) و مصارف صنعتی (سه فاز) به صورت چهار پل، که می تواند همراه با نول و یا بدون نول ( در سیستم های سه سیمه ) بکار می رود .
کلید محافظ جان معمولا از حساسیت 10 میلی آمپر تا 300 میلی آمپر تولید می شود. مدت زمان قطع فیوز محافظ جان حداکثر 200 میلی ثانیه می باشد.

 

نحوه عملکرد کلید محافظ جان

نحوه عملکرد کلید محافظ جان به این صورت است که جریان رفت(فاز) و جریان برگشت(نول) مدار را با هم مقایسه می کند، ( در مدارات تکفاز جریان عبوری از سیم‌های فاز و نول با هم برابر است و هیچ جریانی از سیم ارت عبور نمی کند) درصورتی که مدار دچار نشتی جریان شود، مقداری از جریان فاز از طریق بدن انسان و زمین به منبع باز می گردد و درنتیجه جریان برگشت از سیم نول مقداری کمتر از سیم فاز می شود. کلید محافظ جان کوچکترین اختلاف جریان(با توجه به حساسیت محافظ جان ) را تشخیص می دهد و مدار را قطع می کند و تا زمانی که مشکل نشتی جریان برطرف نشود کلید محافظ جان اجازه وصل مجدد مدار را نمی دهد.

نحوه عملکرد کلید محافظ جان
کلید محافظ جان، در برابر جریان بیش از حد و یا اتصال کوتاه در مدار ، محافظتی ارائه نمی دهد، بنابراین نمی تواند جایگزین فیوز مینیاتوری باشد.
کلید محافظ جان علاوه بر حفاظت افراد در برابر تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق، به دلیل جلوگیری از نشتی جریان موجب حفاظت از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز می شوند. اگر حساسیت کلید محافظ جان تا 30میلی آمپر باشد این کلید در نقش حفاظت از جان و اگر حساسیت آن بیشتر از 30 میلی آمپر باشد برای حفاظت از تجهیزات صنعتی استفاده می شود.


 
مشخصات فنی کلید محافظ جان

مشخصات فنی کلید محافظ جان


  
طریقه نصب فیوز محافظ جان

در ابتدا باید کلید محافظ جان متناسب با محل مورد استفاده را انتخاب کنیم. نحوه نصب کلید محافظ جان تک فاز (دو پل) به این صورت است که روی بدنه کلید چهار ترمینال وجود دارد، دو ترمینال ورودی و دو ترمینال خروجی. سیم نول به ترمینال مشخص شده با علامت N و سیم فاز به ترمینال مشخص شده با علامت L متصل می شود .(در بعضی از محافظ جان ها ترمینال فاز با عدد1مشخص شده است.)
کلید محافظ جان سه فاز دارای چهار پل می باشد ( سه فاز و نول). ترمینال نول با حرف N و ترمینال های فاز با اعداد مشخص شده اند. برای نصب محافظ جان، باتوجه به موقعیت نصب ، سیم های ورودی و خروجی می توانند از بالا و یا پائین به کلید متصل شوند که این امر در کارکرد کلید اثری نخواهد داشت .درجه حفاظت کلیدها برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی برابر با IP 40 می باشد.
کلید عملیات نصب و رفع نقص بایستی توسط فرد متخصص انجام شود .

 

عیب یابی کلید محافظ جان

 1. کلید تست محافظ جان

 2. روی کلید محافظ جان یک کلید وجود دارد که روی آن حرف T حک شده است. وقتی کلید محافظ جان را در ورودی مدار نصب کردیم می توان با استفاده از دکمه تست از عملکرد قطع برق توسط کلید محافظ جان اطمینان پیدا کرد.
 3. تستر محافظ جان

 4.  

 5. تستر محافظ جان

 6. دستگاه تستر نشتی جریان یا تستر محافظ جان وسیله ای است که می توان با استفاده از آن کلید محافظ جان را به ازای مقادیر مختلف حساسیت نسبت به نشتی جریان بررسی کرد. عملکرد تستر محافظ جان به این صورت است که با استفاده از ولوم، نشتی جریان مورد نظر را انتخاب می کنیم و سپس دوشاخه دستگاه را به برق وصل می کنیم، در این حالت سه چراغ روی دستگاه روشن می شوند. درصورت سالم بودن کلید محافظ جان و وصل بودن ارت، با فشردن کلید تست روی دستگاه تستر محافظ جان برق قطع می شود.
 7.  

 

بهترین مارک کلید محافظ جان

برای انتخاب کلید محافظ جان برندهای زیادی در بازار موجود هستند که اکثر آنها از کیفیت مطلوبی برخوردارند. از میان برندهای موجود پارس فانال یکی از بهترین برند کلید محافظ جان ایرانی می باشد. شرکت پارس فانال دارای گواهی سیستم مدیریت کیفیت از توف اتریش بوده و کلیه مراحل تولید و فروش براساس این سیستم انجام می گیرد. همچنین محصولات پارس فانال دارای تاییدیه پژوهشگاه نیرو و موسسه استاندارد می باشند و با نصب هولوگرام چند وجهی و کدرهگیری به کلیه مصرف کنندگان عرضه می شوند. کلید محافظ جان پارس فانال دارای 2 سال گارانتی است. اما از بین برندهای خارجی، محافظ جان لگراند، محافظ جان هیوندای، کلید محافظ جان اشنایدر به دلیل کیفیت و دقت بالا در هنگام بروز خطا از طرفداران بیشتری برخوردار هستند. محافظ جان لگراند و اشنایدر محصول کشور فرانسه هستند و محافظ جان هیوندای محصول شركت HYUNDAI كره جنوبي می باشد.

 

قیمت کلید محافظ جان

قیمت کلید محافظ جان با توجه به نوع برند انتخابی متغییر می باشد.در این میان قیمت محافظ جان پارس فانال نسبت به قیمت کلید محافظ جان سایر برندهای خارجی مناسب تر است در حالی که کیفیتی قابل رقابت با برند های خارجی را ارائه می دهد.

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان