کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


ترموستات

امروزه ترموستات به یکی از تجهیزات پرکاربرد و ضروری در صنایع مختلف، منازل مسکونی، مجتمع های تجاری و کارخانجات صنعتی تبدیل شده است. با کنترل دمای محیط، تجهیزات و ... به وسیله ترموستات، علاوه بر اینکه دیگر نیازی به چک کردن مداوم دما و تنظیم وسایل سرمایشی و گرمایشی ندارید، به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. در این بخش قصد داریم به توضیح اینکه ترموستات چیست، کاربرد و انواع ترموستات بپردازیم.

ترموستات

 

ترموستات چیست

ترموستات وسیله ای است که در یک محیط بسته، جهت ثابت نگه داشتن دما در یک بازه مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر ترموستات، دماپا می باشد. که در محیط های صنعتی، گلخانه ای، مسکونی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کار ترموستات چیست

ترموستات (دماپا) یک کنترل کننده خودکار دما می باشد که به دستگاه گرمایشی و سرمایشی محیط متصل شده و با اندازه گیری دما و مقایسه آن با مقدار پیش فرض تنظیم شده از سوی کاربر، فرمان قطع و وصل را به وسایل سرمایشی و یا گرمایشی می دهد و به این صورت به کنترل دمای محیط می پردازد.

 

طرز کار ترموستات

جزئیات طرز کار ترموستات به این صورت است که هنگامی که دما به نقطه تنظیم شده برسد، مدار برقی دستگاه را قطع می‌کند و وقتی دما ۳ الی ۵ درجه از نقطه تنظیم پایین‌تر رود، دوباره مدار را وصل می‌کند و دستگاه روشن می‌شود. ترموستات ممکن است به روش‌های مختلفی ساخته شود و ممکن است از انواع سنسور‌ها برای سنجش دما استفاده کند.

 

تفاوت ترموستات و دماسنج

دماسنج همانطور که از نامش پیداست جهت اندازه گیری دمای محیط مورد استفاده قرار می گیرد درصورتی که ترموستات کنترل کننده خودکاری است که علاوه بر اندازه گیری دمای محیط، آن را در سطح مشخصی نگه می دارد.

 

 

انواع ترموستات

انواع ترموستات های مختلف از نظر رنج دمایی، نوع عملکرد، مکان نصب، نوع سنسور، تعداد مراحل کار و ... تولید می شوند که با توجه به نوع کاربری مورد نظر، به عنوان مثال در صنعت برای دیگ های بخار، گرم خانه ها، گلخانه ها، در مصارف مسکونی برای رادیاتورهای اتاقی، چیلرها و فن کویل ها مورد استفاده قرار می گیرند.
بطور کلی ترموستات ها بر اساس نوع کارکرد به دو دسته کلی الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می شوند:ترموستات مکانیکی

ترموستات مکانیکی

ترموستات مکانیکی با استفاده از فرمان حسگر حرارتی توسط رابط های مکانیکی به میکروسوئیچ، سبب قطع و وصل مدار الکتریکی می‌شود محصول این نوع تکنولوژی دارای عمری طولانی است. ولی بزرگترین عیب آن واکنش کند و تک دمایی بودن آن است. با وجود بازدهی کم و غیر قابل برنامه ریزی بودن این دستگاه، همچنان استفاده از آن ها رواج دارد چرا که قیمت کمی دارند و نصب، تنظیم آن آسان است.

 

ترموستات الکترونیکی

ترموستات الکترونیکی وسیله ای است که فرمان دریافت شده از سنسور دمایی را توسط جریان الکترونیکی به یک رله مینیاتوری منتقل و سبب قطع و وصل جریان الکتریکی می‌گردد. ترموستات دیجیتال از نوع الکترونیکی می باشد.

 

 1. ترموستات شیوا امواج

 2. ترموستات دیجیتال

 3. ترموستات دیجیتال معمولا دارای حافظه می باشد و امکان برنامه ریزی دارد، به عنوان مثال می‌توان به یک ترموستات دیجیتال برنامه‌ی هفتگی برای روشن خاموش کردن یک سیستم سرمایشی یا گرمایشی داد. 
 4. کاربرد های رطوبت سنج و ترموستات دیجیتال بسیار زیاد است برای مثال در کارخانه ها ،کارگاه های صنعتی ،مرغداری ها، گلخانه ها و ... انواع ترموستات دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. ترموستات دیجیتال در مقایسه با ترموستات آنالوگ از دقت بالاتری برخوردار است و واکنش سریع تری نشان می دهد و همچنین نصب، تنظیم و راه اندازی ترموستات دیجیتال بسیار آسان است. انواع ترموستات دیجیتال برند های معتبر تولید می شوند که قابل نصب در تابلو های صنعتی می باشند. ترموستات شیوا امواج یکی از انواع ترموستات دیجیتال می باشد که دارای حافظه بوده و قابل برنامه ریزی می باشد.

 

 

معروف ترین برندهای ترموستات

ترموستات شیوا امواج

شرکت شیوا امواج یک شرکت ایرانی معتبر و شناخته شده ایرانی است که در زمینه تولید انواع رله های برق صنعتی فعالیت می کند. انواع ترموستات از جمله محصولات پرطرفدار این برند می باشند. ترموستات شیوا امواج دارای نمایشگر دیجیتالی است و پارامترهای اندازه گیری و تنظیم شده را نمایش می دهد مناسب بودن قیمت ترموستات شیوا امواج با وجود کیفیت، دقت و عملکرد مناسب این محصول از جمله ویژگی های تاثیر گذار در سهم بزرگ این برند در بازار تجهیزات برق صنعتی می باشد. کلیه محصولات شیوا امواج دارای  3 سال گارانتی می باشند. از جمله ویژگی های این محصول می توان به اندازه گیری دما با دقت یک درجه سانتیگراد،  تنظیم تاخیر زمان قطع و وصل، تشخیص قطع سنسور، تنظیم باند قطع و وصل رله آلارم  و قابلیت کالیبره کردن دستگاه با مرجع مورد نظر را نام برد.

 

ترموستات Carel ترموستات کرل

Carel یکی از محبوب ترین برندهای فعال در زمینه تولید قطعات و سیستم های کنترل کننده صنعتی می باشد.  محصولات این شرکت ایتالیایی از نظر کارایی و دقت در گروه با کیفیت ترین دستگاه های بازار قرار گرفته است. مناسب بودن قیمت ترموستات کرل و کیفیت بالای آن باعث محبوبیت این برند در بازار شده است.
 

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان