کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری (MCB) یا کلید مینیاتوری یک نوع کلید حفاظتی می باشد که تجهیزات الکتریکی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه جریان محافظت می کند. فیوز مینیاتوری از جمله پرکاربردترین تجهیزات حفاظتی در مصارف خانگی و صنعتی می باشد.

فیوز مینیاتوری

نحوه عملکرد فیوز مینیاتوری

عملکرد فیوز مینیاتوری (کلید مینیاتوری) در هنگام اضافه جریان به این صورت است که اگر مدار دچار اضافه بار شود و درنتیجه جریان بیشتری را از منبع بکشد، بخش حفاظت در برابر اضافه بار در داخل فیوز مینیاتوری که شامل یک فلز (بی متال) می باشد، در اثر حرارت خم می شود، مدت زمان خم شدن بی متال به مقدار جریانی که از آن می گذرد بستگی دارد. هر چه جریان بیشتر شود، انحراف بی متال سریعتر انجام می شود و موجب قطع شدن فیوز مینیاتوری و به دنبال آن قطع جریان برق می شود. در زمان اتصال کوتاه شدن مدار نیز عملکرد فیوز مینیاتوری به این صورت است که، افزایش ناگهانی جریان، نیروی محرکه زیادی تولید می کند که موجب آزاد شدن ضامن می شود و مدار قطع می شود.

 

جرقه گیر فیوز مینیاتوری

جرقه گیر فیوز مینیاتوری (کلید مینیاتوری) جهت جلوگیری از ایجاد جرقه های پر سر و صدا و یا گرمای زیاد در هنگام قطع فیوز مینیاتوری طراحی شده است. این بخش از چند صفحه فلزی موازی تشکیل شده است که بین آنها لایه های عایقی قرار دارد. و نحوه عملکرد جرقه گیر به این صورت است که جرقه های تولید شده در زمان قطع فیوز مینیاتوری را به جرقه های کوچکتر تقسیم می کند. در بعضی از فیوز مینیاتوری بی کیفیت و ارزان قیمت این بخش وجود ندارد.
 شکل زیر بخش های داخلی فیوز مینیاتوری را نشان می دهد:

بخش های داخلی فیوز مینیاتوری

کلاس فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری کلاس B

فیوز مینیاتوری تیپ B مناسب مصارف خانگی و روشنایی می باشد و عملکرد آن به این صورت است که در هنگام وقوع اضافه بار بین 3 تا 5 برابر جریان نامی، مدار را قطع می کند. این فیوز به فیوز مینیاتوری تندکار نیز معروف است.


 
فیوز مینیاتوری کلاس C 

فیوز مینیاتوری تیپ C  جهت حفاظت از مدارهای موتوری که توان و جریان راه اندازی کمی دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این فیوز مینیاتوری به این صورت است که جریان های بین 5 تا 10 برابر جریان نامی را، به عنوان اتصال کوتاه شناسایی می کند و مدار را قطع می کند. این کلید به کلید مینیاتوری کندکار نیز شناخته می شود.


 
فیوز مینیاتوری کلاسD 

فیوز مینیاتوری تیپ D جهت حفاظت در مراکز صنعتی خاص (  مانند مولد های اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتورها ) مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد فیوز مینیاتوری نوع D به این صورت است که در جریان اضافه بار بین 10 تا 20 برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و زمان قطع فیوز مینیاتوری تیپ D از تمامی تیپ ها بیشتر است.


 
فیوز مینیاتوری کلاس K

فیوز مینیاتوری تیپ K جهت حفاظت مدارات قدرت، ترانسفورماتور و موتورها مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع از فیوز مینیاتوری حد جریان برای قطع در موارد اضافه بار کمتر از سایر فیوز مینیاتوری است و هنگام به وجود آمدن اضافه بار مدار را سریعتر قطع می کنند ولی در موارد اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلید مینیاتوری بین تیپ D و C می باشد.


فیوز مینیاتوری کلاس Z

فیوز مینیاتوری تیپ Z جهت حفاظت در مدارات با حساسیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. فیوز مینیاتوری تیپ z هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت زمان خاص ( که از تمامی تیپها کمتر است ) طبق منحنی قطع ، فرمان قطع را صادر می کند. حساسیت این نوع فیوز مینیاتوری ، هم در مواقع اضافه بار و هم اتصال کوتاه از تمامی تیپهای دیگر بیشتر است و در صورت بروز خطا مدار را سریعتر قطع می کند.

 

ویژگی های فیوز مینیاتوری

حفاظت و قطع اتومات انواع مدارهای الکتریکی، روشنایی ساختمان ها، موتورها و ترانسفورماتورهای الکتریکی
رنج گسترده جریان فیوز مینیاتوری
تشخیص سریع خطای اتصال کوتاه و اضافه بار
قابل استفاده در تمامی صنایع
دقت بالای فیوز مینیاتوری

 

تفاوت کلید مینیاتوری AC و DC

کلید مینیاتوری جهت حفاظت از مدار از دو نوع عملکرد حرارتی و مغناطیسی استفاده می کند. از آنجا که میزان حرارت تولیدی توسط جریان AC و جریان DC با هم برابر است، منحنی قطع رله حرارتی آنها یکسان است. اما در مورد قطع مغناطیسی که به مقدار پیک جریان اتصال کوتاه بستگی دارد منحنی مشخصات در دو جریان AC و DC متفاوت است.
کلید مینیاتوری AC را در مدار DC تحت هیچ شرایطی نمی توان استفاده کرد زیرا خطراتی همچون عدم قطع در زمان اتصال کوتاه (ناشی از جوش خوردن کنتاکت ها) را در بردارد، همچنین این امر در اضافه بارها باعث سوختن تدریجی کنتاکت و در نتیجه اتصال نامناسب کنتاکت ثابت و متحرک و ایجاد حرارت می شود .
کلید مینیاتوری DC علاوه بر داشتن رله مغناطیسی معمول، دارای رله مغناطیسی مخصوص جهت کار در جریان DC می باشد. ساختار کلید مینیاتوری DC به گونه ای طراحی شده تا ضمن قطع جریان، با دارا بودن میدان مغناطیسی مناسب از ایجاد جرقه و آسیب دیدن کنتاکت ها جلوگیری نماید.در نتیجه می توان کلید مینیاتوری  DC را در مدار AC استفاده نمود ولی استفاده از کلید مینیاتوری AC در مدار DC تحت هیچ شرایطی مجاز نیست.

 

بهترین برند فیوز مینیاتوری

در این بخش توضیح مختصری درباره بهترین برند فیوز مینیاتوری داده خواهد شد تا امکان انتخاب راحت تر بهترین فیوز مینیاتوری را داشته باشید.

فیوز مینیاتوری پارس فانال

 

فیوز مینیاتوری پارس فانال

فیوز مینیاتوری پارس فانال یکی از بهترین برند فیوز مینیاتوری ایرانی می باشد. شرکت پارس فانال دارای گواهی سیستم مدیریت کیفیت از توف اتریش بوده و کلیه مراحل تولید و فروش براساس این سیستم انجام می گیرد. همچنین محصولات پارس فانال دارای تاییدیه پژوهشگاه نیرو و موسسه استاندارد می باشند و با نصب هولوگرام چند وجهی و کدرهگیری به کلیه مصرف کنندگان عرضه می شوند. کلید مینیاتوری پارس فانال دارای 2 سال گارانتی است. قیمت مینیاتوری پارس فانال نسبت به قیمت فیوز مینیاتوری سایر برند ها مناسب تر است در حالی که کیفیتی قابل رقابت با برند های خارجی را ارائه می دهد.
 

 

فیوز مینیاتوری زیمنس

 

 

فیوز مینیاتوری زیمنس

شرکت زیمنس نیز یکی از معتبرترین شرکت های صنعتی در آلمان است. و فیوز مینیاتوری زیمنس با توجه کیفیت بالا، عملکرد مناسب جهت حفاظت انواع مدار الکتریکی، تشخیص سریع خطا و واکنش به موقع از بهترین برند فیوز مینیاتوری است. از ویژگی های دیگر فیوز مینیاتوری زیمنس می توان به رنج انتخاب گسترده در قدرت قطع، رنج جریان و پاسخ برای تمامی زیر ساخت ها (خانگی و صنعتی) اشاره کرد. قیمت فیوز مینیاتوری زیمنس با توجه به کیفیت بالای آن از نظر کاربران جزء ویژگی های مثبت این برند محسوب می شود.

 

 

 

کلید مینیاتوری اشنایدر

 

 

کلید مینیاتوری اشنایدر

کلید مینیاتوری اشنایدر که از محصولات یک شرکت تجهیزات الکتریکی فرانسوی است جزء یکی از بهترین برند فیوز مینیاتوری می باشد. شرکت اشنایدر الکتریک در زمینه تولید تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی فعالیت می کند.  فیوز مینیاتوری اشنایدر از جمله محصولات با کیفیت این شرکت می باشد که در دسته فیوز مینیاتوری فشار ضعیف قرار می گیرد که در جریان های پایین و مصارف خانگی و صنعتی بسیار پرکاربرد است. یکی از مزیت های این فیوز مینیاتوری قابلیت نصب آن بر روی ریل می باشد. قیمت فیوز مینیاتوری اشنایدر با توجه به کیفیت بالای آن مقرون به صرفه است.

 

 

 

کلید مینیاتوری لگراند

 

کلید مینیاتوری لگراند

کلید مینیاتوری لگراند نیز محصول یک شرکت فرانسوی می باشد و جزء بهترین برند فیوز مینیاتوری است. کلید مینیاتوری لگراند یکی از انواع کلید های حفاظتی مرغوب می باشد که از تجهیزات الکتریکی در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت می کند. کلید مینیاتوری لگراند قابلیت نصب تجهیزات جانبی از جمله کنتاکت های کمکی، موتور الکتریکی و ... را دارد. کلید مینیاتوری لگراند در تیپ های مختلف تولید می شود که می توان با توجه نوع مصرف موتوری، روشنایی و ... را انتخاب کرد.

 

 

کلید مینیاتوری هیوندای

 

کلید مینیاتوری هیوندای

کلید مینیاتوری هیوندای محصول شركت HYUNDAI كره جنوبي می باشد این شرکت در زمينه محصولات فشار متوسط، فشار ضعيف و كنترل كننده هاي دور موتور(اينورتر) مشغول به فعاليت است و مرغوبترين تجهيزات را در كنار خدمات تخصصي پس از فروش به مشتريان ارائه می دهد. کلید مینیاتوری هیوندای مناسب مصارف خانگی و صنعتی می باشد و با رعایت استانداردهای بین المللی و با توجه به مناسب بودن قیمت فیوز مینیاتوری هیوندای و کیفیت بالای آن از محبوبیت زیادی برخوردار است و به جرات میتوان گفت که یکی از بهترین برند فیوز مینیاتوری است.جهت خرید فیوز مینیاتوری هیوندای میتوانید به فروشگاه برق البرز مراجعه کنید.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان