کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


مقره

مقره ها نوعی پایه عایقی هستند که به منظور حفظ، جداسازی و یا در برگرفتن هادی های تحت ولتاژ قوی مورد استفاده قرار میگیرند. در واقع مقره یک مسیر بسیار مقاومتی است که عملاً جریانی از آن عبور نمی‌کند. دو مورد از مهم ترین کاربردهای انواع مقره های فشار قوی، استفاده در دکل های انتقال نیرو و تابلو های برق فشار قوی می باشد. 

 

مقره

 

انواع مقره

 1. انواع مقره از نظر جنس

 2. جنس مقره ها با توجه به نوع کاربرد آن در صنعت برق و میزان فشاری که باید تحمل کند متفاوت می باشد. که متداول ‌ترین آنها عبارتند از چینی، شیشه ای و پلاستیکی.
 3.  
 4. مقره چینیمقره‌ های چینی

 5. چینی یکی از پرکاربردترین جنس مقره برای استفاده به عنوان مقره های هوایی می باشد. مقره های چینی از ترکیبات آلکالین و سیلیکات آلومینیوم و پودر کوارتز ساخته می شوند. مقره های یکپارچه، بشقابی و سنجاقی از جمله مقره های ساخته شده از جنس چینی می باشند. قیمت مقره های چینی در مقایسه با بقیه، بالاتر است ولی با توجه به مزایای این نوع مقره، استفاده از آن رواج دارد.
 6.  
 7. از جمله مزایای این جنس مقره، این است که تحمل مقره های چینی در درجه حرارت بالا بیشتر است، در هنگام حمل و نقل مقره های چینی به سادگی نمی شکنند و در دمای پایین احتمال ترک خوردن آنها کم است.  
 8.  
 9.  
 10. مقره های شیشه ایمقره های فشار قوی

 11. در فرآیند تولید مقره شیشه ای، مواد خام مورد نیاز شامل : نمک های قلیایی، فلدسپات، ضایعات شیشه و کمی هم کمک ذوب و مواد تصفیه کننده می باشند. این مواد در کوره ذوب شیشه بارگیری می شوند و پس از فرآیند ذوب و تصفیه شیشه مذاب در درجه حرارت حدود 1400 درجه سانتی گراد، به روش پرس شکل دهی می شود. با سریع سرد کردن شیشه پس از شکل دادن، شیشه چقرم حاصل می شود که این روش باعث سخت شدن سطح خارجی مقره و افزایش استقامت مکانیکی آن می شود.
 12.  
 13. مقره های شیشه ای به دلیل خواص منحصر به فرد و کاربرد فراوان آن در دنیا، هزینه ی تولید پایین و همخوانی با شرایط اکثر مناطق ایران، گزینه ی مناسبی برای استفاده در خطوط انتقال و توزیع هستند.
 14.  
 15. ایراد مقره های شیشه ای این است که در مقابل ضربات مستقیم شکننده می باشند. زیرا سطح خارجی مقره دائما تحت فشار نیروی داخلی مقره است و با کوچک ترین ضربه مستقیم، مقره کاملا خورد می شود.
 16.  

مقره شیشه ای

 

 1. از جمله ویژگی های مقره های شیشه ای، مقاومت مکانیکی بیشتر نسبت به مقره های چینی و ضریب انبساط حرارتی بسیار کم آنها می باشد که این ویژگی سبب تغییر شکل بسیار کم مقره های شیشه ای در اثر افزایش درجه حرارت می شود. همچنین به دلیل شفافیت شیشه ، ناخالصی ها و حباب های هوای داخل آن به راحتی در داخل بدنه قابل تشخیص هستند.
 2.  
 3.  
 4. مقره‌ های پلاستیکیمقره پلاستیکی

 5. این نوع مقره از جنس پلاستیک و از ترکیبات شیمیائی اتیلن، پروپیلن و رزین ساخته شده است. از ویژگی های آن، وزن سبک در مقایسه با سایر مقره ها، هزینه کمتر برای نصب و راه اندازی، انعطاف پذیری و استحکام کششی بالا می باشد.
 6.  
 7. از دیگر مزیت های مقره های پلاستیکی این است که به خوبی آب را دفع می کنند و قطرات آب روی سطح آن جاری نمی‌شود تا با قطرات دیگر ترکیب شده مسیری را برای هدایت قوس فراهم کند. از جمله معایب مقره های پلاستیکی، قیمت نسبتا بالای آنها می باشد، همچنین وزن کم مقره های پلاستیکی سبب انحراف زنجیره مقره ها در اثر وزش باد می شود.
 8.  
 9. انواع مقره بر اساس نوع کاربرد 

 10. مقره های خطوط انتقال نیرو

 11. همانطور که می دانید در خطوط انتقال و توزیع برق، دکل ها و تیرهای برق زمین شده اند، و لازم است برای جلوگیری از عبور جریان هادی‌ها به زمین (ایزوله کردن هادی)،  هادی های حامل جریان به وسیله ی پایه های عایق (مقره) به دکل ها متصل شوند. این مقره‌ها باید بتوانند بدون داشتن جریان نشتی، ولتاژهای بالای خطوط انتقال را از بدنه دکل ایزوله نمایند.
 12.  
 13. مقره خطوط انتقال نیرو

 

 1. مقره ها در خطوط انتقال از استحکام و مقاومت فیزیکی بسیار بالایی برخوردار هستند تا در نگه داشتن هادی‌های الکتریکی فشارقوی، دچار آسیب نشوند و بتوانند فشار حاصل از وزن هادی‌ها و نیروهای اعمالی ناشی از باد و یخ را تحمل کنند.
 2. مقره سوزنی، چرخشی، بشقابی، زنگوله ای شکل و یکپارچه از انواع مقره خطوط انتقال نیرو می باشند.
 3.  
  1. مقره سوزنی

  2.  جنس مقره سوزنی می تواند از چینی، شیشه یا پلاستیک باشد. و کاربرد آن در برج های میانی و تا ولتاژ 33 کیلو ولت است. به منظور جلوگیری از شکسته شدن مقره در اثر حرکات و تنش های ناگهانی، از یک فلز نرم تر جهت ارتباط مقره سوزنی با پایه فلزی استفاده می شود.
  3.  
  4.  مقره چرخشی
  5. جنس مقره چرخشی می تواند از چینی، شیشه یا پلاستیک باشد. بدنه آن معمولا به صورت یک شیاره یا دو شیاره می باشد و بیشتر در ولتاژهای توزیع کاربرد دارد. تعداد شیارها بستگی به سطح ولتاژ دارد.
  6.  
  7. مقره بشقابی
  8. این محصول رایج ترین مقره در خطوط انتقال هوایی است. مقره بشقابی از جنس شیشه و یا چینی و به شکل دیسک می باشد و به صورت زنجیره استفاده می شوند که تعداد دیسک ها در یک زنجیر بستگی به سطح ولتاژ، محل استفاده و اضافه ولتاژ دارد.
  9.  
  10. مقره زنگوله ای شکل
  11. به دلیل شکل مقره زنگوله ای، امکان نشستن گرد و خاک و آلودگی روی آن حداقل می باشد. به همین دلیل از آن در مناطقی استفاده می شود که آلودگی زیاد است و باران کم می بارد.
  12.  
  13. مقره یکپارچه
  14. جنس مقره یکپارچه معمولا از چینی و سرامیک است و بصورت استوانه ای بلند، به دو صورت توپر و توخالی ساخته می شود و دارای شیارها و برآمدگی هایی می باشد.
 4.  
 5.  
 6.  مقره اتکایی

 7. مقره اتکایی یکی از مهمترین تجهیزات عایق کاری و نگهداری باس بارها و دیگر تجهیزات در پست ها و انواع تابلو برق علی الخصوص تابلوهای فشار قوی می باشد. مقره های اتکایی در انواع و اقسام شکل ها ساخته می شوند که هرکدام ویژگی ها و کاربرد مخصوص به خود را دارد. از جمله انواع مقره اتکایی تابلویی  (مقره تابلویی) می توان به مقره اتکایی شش گوش، مقره اتکایی درام، مقره اتکایی استوانه ای، مقره اتکایی مخروطی و ... اشاره کرد. 

 

 1. مقره اتکایی تابلویی

 

 1. مقره اتکایی بطور کلی به شکل استوانه ای است و نوعی از آن در پست‌های فشار قوی، برای نگهداری شین‌های فشار قوی بر روی پایه‌های بتنی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین از آنها در تابلوهای فشار قوی استفاده می‌شود. شمش‌های فشار قوی داخل تابلو روی مقره اتکایی قرار میگیرند.

 

 

 1. مقره عبوری (بوشینگ)مقره عبوری (بوشینگ)

 2. مقره عبوری یا بوشینگ از پرکاربردترین انواع مقره می باشد که برای سر‌های خروجی ورودی دستگاه‌های فشارقوی و برای ایزوله کردن خطوط یا باس بارها نسبت به دیوارها یا بدنه تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرد. مقره های عبوری در اشکال مختلفی، برای استفاده در محیط های گوناگون ساخته می شوند.
 3.  
 4.  

ویژگی های مقره مناسب

مقره ها با توجه به حساسیت کاری و نقش مهمی که در صنعت برق ایفا می کنند باید دارای ویژگی هایی از قبیل استقامت الکتریکی و مکانیکی بالا در مقابل تنش و وزن هادی، عاری از ناخالصی و حفره های داخلی، ضریب تلفات عایقی کم، ضریب اطمینان بالا، استقامت در برابر تغییرات درجه حرارت و ... باشند.

 

برندهای معتبر

همانطور که می دانید برخورداری از تجهیزات کاربردی و مطلوب برای جداسازی و عایق کردن، بخش های تحت ولتاژ در خطوط انتقال و شبکه های توزیع برق از سایر بخش ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین لازم است همیشه برای خرید مقره ها به دنبال برند های معتبر و قابل اطمینان باشید. همچنین بهتر است برندهایی را انتخاب کنید که دارای ضمانت نامه یا گارانتی باشند.

در این بخش قصد داریم به معرفی چند برند معتبر و شناخته شده، فعال در زمینه تولید انواع مقره بپردازیم.

 1. مقره جبال الکتریک

 2. مقره جبال الکتریکشرکت جبال الکتریک یکی از برندهای معتبر و شناخته شده ایرانی در زمینه تولید انواع مقره می باشد.
 3. محصولات تولیدی شرکت جبال الکتریک دارای تاییدیه تست از مراکز معتبر آزمایشگاهی و مطابق با استانداردهای IEC 60273 و IEC 60660 تولید میگردند. محصولات تولید جبال الکتریک عبارتند از :
 4.  
 5. 1.    انواع مقره های فشار ضعیف از جنس مواد  SMC، BMC و پلی آمید
 6. 2.    انواع مقره های فشار متوسط از جنس مواد SMC و BMC
 7. 3.    انواع باس بار ساپورت از جنس مواد  SMC،BMC  و پلی آمید
 8. 4.    انواع محصولات پلی آمیدی
   

 

 1. مقره پارس ایران

 2. شرکت پارس ایران از دیگر شرکت های معتبر ایرانی تولید کننده انواع مقره می باشد. دامنه تولیدات این شرکت شامل انواع مقره های استاندارد و ضدمهی از 40KN تا 300KN است و جزء معدود تولید کننده گان مقره های شیشه ای سخت کاری شده در خاورمیانه است. کلیه مقادیر و مشخصات مکانیکال و الکتریکال مقره های پارس ایران مطابق استاندارد های BS, ANSI, IEC  می‌باشد. انواع مقره پارس ایران، تمام تست های نوعی خود را در آزمایشگاه های خارجی و حتی داخلی با موفقیت پشت سر گذاشته اند و دارای گواهی های کیفی مربوطه می‌باشند. 
   
 3. مقره ایران پارسا

 4. شرکت ایران پارسا یکی از شرکت های مبتکر ایرانی فعال در زمینه تولید انواع مقره های نیروگاهی و بوشینگ ترانس، مقره های خطوط، انواع مقره های فشار متوسط و ضعیف رزینی می باشد. کلیه محصولات این شرکت مطابق استاندارد های روز جهانی طراحی و تولید می شوند و دارای ضریب اطمینان و کیفیت بالایی می باشند.
   

 

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان