کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت نام کنید  / وارد شوید  )

ولت متر تابلویی

همانطور که می دانید در مدارهای الکتریکی، اندازه گیری پارامترهایی از قبیل جریان، ولتاژ، توان، فرکانس و اختلاف فاز به منظور پایش و کنترل عملکرد صحیح بخش های مختلف بسیار حائز اهمیت است. که هر کدام از این پارامترها با استفاده از تجهیزات اندازه گیری مناسب خود اندازه گیری شده و نمایش داده می شوند.

در این مطلب آموزشی قصد داریم به آشنایی با ولت متر، اصول کار آن و انواع ولت متر پرداخته و در ادامه به موضوع اصلی این بخش یعنی ولت متر تابلویی چیست، انواع ولت متر تابلویی، موارد کاربرد، برندهای معتبر و شناخته شده و قیمت ولت متر تابلویی بپردازیم.

 

ولت متر تابلویی

ولت متر چیست

ولت متر (Voltmeter)، ولت سنج یا نمایشگر ولتاژ دستگاهی است که مقدار ولتاژ دو سر یک مولد یا مصرف کننده را اندازه گیری کرده و نمایش می دهد. با توجه به اینکه ولت مترها اختلاف پتانسیل بین دو نقطه از مدار را اندازه گیری می کنند، باید بصورت موازی با دو سر مصرف کننده یا مولد قرار گیرند.

 

اصول کار ولتمتر

ولتمترها در شکل‌های مختلفی بسته به نوع کاربردشان ساخته می‌شوند. با ولت متر به دو روش مستقیم و غیر مستقیم می توان اختلاف پتانسیل را اندازه گیری نمود. در روش مستقیم ولت متر به دو سر مصرف کننده متصل می شود و مقدار ولتاژ را اندازه گیری می کند.
در روش غیر مستقیم ولت متر به وسیله ی یک مبدل ولتاژ یا ترانس ولتاژ به دو سر مصرف کننده یا مولد متصل می شود. این روش در مواردی به کار می رود که ولتاژ کار مصرف کننده ها یا شبکه بیش از حد مجاز دستگاه اندازه گیری باشد و یا این که از نظر حفاظتی نتوان ولتاژ مورد اندازه گیری را مورد سنجش قرار داد.

 

انواع ولت متر

ولت مترها بر اساس اهداف مورد نیاز به صورت های مختلف ساخته می شوند. که می توان آن ها را بطور کلی از نظر نوع کاربرد، نوع نمایش ولتاژ و اندازه گیری ولتاژ AC یا DC دسته بندی کرد.

انواع ولت متر از نظر کاربرد

دستگاه های اندازه گیری ولتاژ یا ولت مترها از نظر نوع کاربرد در دو نوع ولت متر پرتابل (قابل حمل) و ولت متر تابلویی (ثابت در محل) ساخته می شوند. 

 

 1. ولت متر پرتابلولت متر پرتابل

 2. ولت متر پرتابل یا قابل حمل یکی از پرکاربردترین انواع ولت متر می باشد. این نوع ولت متر برای مواردی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به جابجایی دائم وجود دارد. ولت متر پرتابل در مقایسه با ولت متر تابلویی از ابعاد بسیار کوچکتر و وزن بسیار کمتری برخوردار است. ولت متر پرتابل در محیط های آموزشی، کارگاهی و آزمایشگاهی بسیار پرکاربرد است.
 3.  
 4. البته در این مطلب آموزشی قصد داریم بیشتر به مطالبی پیرامون ولت متر تابلویی و آشنایی با آن بپردازیم. به مبحث ولت متر پرتابل بطور مفصل در بخش ابزار دقیق و اندازه گیری خواهیم پرداخت. 

 

 

 

 1. ولت متر تابلوییولت متر تابلویی پارس فانال

 2. تجهیزات اندازه گیری تابلویی از قبیل مولتی متر تابلویی، ولت متر تابلویی، آمپرمتر تابلویی، فرکانس و کسینوس فی متر یکی از پرکاربردترین انواع تجهیزات اندازه گیری در صنعت می باشند که بر روی تابلو‌های فرمان و تابلوهای برق کارخانجات به منظور نشان دادن مقدار کمیت مورد نظر، نصب می شوند.
 3.  
 4. انواع ولت متر تابلویی به صورت مربع یا مستطیل در ابعاد بسیار کوچک تولید میشوند که ضمن اشغال فضای بسیار کم از تابلو، به خوبی قابل مشاهده می باشند و امکان پایش مداوم مقدار ولتاژ را فراهم می کنند. 

 

 

 1.  
 2. ابعاد ولت متر تابلویی

 3. انواع تجهیزات اندازه گیری تابلویی از قبیل ولت متر تابلویی، آمپرمتر تابلویی، مولتی متر تابلویی ، فرکانس و کسینوس فی متر و ... از نظر ابعاد در سایزهای استاندارد 48، 72، 96 و 144 ساخته می شوند. این تجهیزات یا بصورت مربع و یا با ترکیبی از ابعاد ذکر شده به صورت مستطیل ساخته می شوند. (این ابعاد مربوط به قاب بیرونی دستگاه می باشد و ابعاد برش آنها کمی متفاوت است.)

ولت متر تابلویی دیجیتال

 

 1. کاربرد ولت متر تابلویی

 2. انواع ولت متر تابلویی جهت نمایش وضعیت ولتاژی ژنراتورها و یا سایر دستگاه‌های ثابت در کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی اصولی، بدنه مقاوم و درجه حفاظت مناسب انواع ولت متر تابلویی، سبب امکان استفاده از آن ها در محیط های سخت صنعتی شده است. از دیگر موارد کاربرد ولت متر تابلویی می توان به کاربردهای آزمایشگاهی اشاره کرد.

ولت متر تابلویی

 

 

 1. انواع ولت متر تابلویی از نظر نوع نمایش

 2. دستگاه ولت متر تابلویی در انواع ولت متر تابلویی آنالوگ و ولت متر تابلویی دیجیتال تولید می شود. در گذشته ولت متر تابلویی آنالوگ کاربرد بیشتری داشت ولی امروزه استفاده از انواع ولت متر دیجیتال تابلویی گسترش پیدا کرده است.
 3.  
 4. ولت متر تابلویی آنالوگولت متر تابلویی آنالوگ
 5. ولت متر تابلویی آنالوگ از یک صفحه با تعدادی خطوط مدرج و یک عقربه تشکیل شده است که مقدار ولتاژ با انحراف این عقربه و حرکت آن بر روی خطوط مدرج نشان داده می‌شود. ولت متر تابلویی آنالوگ از دقت اندازه گیری و دوام مناسبی برخوردار است و با استفاده از آن می توان تغییرات ولتاژ را مشاهده کرد. ولت متر تابلویی آنالوگ در مدل های بسیار متنوعی مانند چند کاناله، ترکیبی با کلید ولت، رله دار و ... ساخته می شود.

 

 

 

 1. ولت متر تابلویی دیجیتالولت متر دیجیتال تابلویی
 2. ولت متر تابلویی دیجیتال، مجهز به ميكروكنترلر، مبدل آنالوگ به ديجيتال و نمايشگر LCD به منظور نمایش مقدار ولتاژ می باشد. و از دقت اندازه گیری بالاتری نسبت به ولت متر تابلویی آنالوگ برخوردار است. این نوع تجهیزات اندازه گیری حتی می توانند در حد میکرو ولت و یا کمتر را هم اندازه گیری نمایند.
 3.  
 4. ولت متر دیجیتال تابلویی به دلیل نداشتن قطعات متحرک ، از طول عمر بسیار بالاتری در مقایسه با ولت متر تابلویی آنالوگ برخوردار است و به عوامل فیزیکی همچون لرزش ، درصد رطوبت و ... حساس نمی باشد. قیمت ولت متر دیجیتال تابلویی در مقایسه با قیمت ولت متر عقربه ای تابلویی بالاتر است.

 

 

 

 1. انواع ولت متر تابلویی از نظر نوع ولتاژ اندازه گیریولت متر تابلویی DC

 2. ولت متر تابلویی از نظر نوع ولتاژ اندازه گیری در انواع ولت متر تابلویی AC و  ولت متر تابلویی DC تولید می شود که برای سنجش دو نوع ولتاژ متناوب (AC) و مستقیم (DC) به کار می رود.
 3.  
 4. بنابراین با توجه به نوع ولتاژ به کارگرفته شده در مدار، نوع ولت متر تابلویی مورد نظر را تعیین کنید. در صنعت ولت متر تابلویی AC در مقایسه با ولت متر تابلویی DC بسیار پرمصرف تر است.
 5.  
 6. ولت متر های پرتابل معمولا قابلیت اندازه گیری هر دو نوع ولتاژ  AC و DC را دارند و کافیست پیش از اندازه گیری، با سلکتور روی دستگاه نوع ولتاژ را انتخاب کنیم.

 

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
-->
ثبت سفارش
تعداد
عنوان