کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


ولت متر تابلویی

همانطور که می دانید در مدارهای الکتریکی، اندازه گیری پارامترهایی از قبیل جریان، ولتاژ، توان، فرکانس و اختلاف فاز به منظور پایش و کنترل عملکرد صحیح بخش های مختلف بسیار حائز اهمیت است. که هر کدام از این پارامترها با استفاده از تجهیزات اندازه گیری مناسب خود اندازه گیری شده و نمایش داده می شوند.

در این مطلب آموزشی قصد داریم به آشنایی با ولت متر، اصول کار آن و انواع ولت متر پرداخته و در ادامه به موضوع اصلی این بخش یعنی ولت متر تابلویی چیست، انواع ولت متر تابلویی، موارد کاربرد، برندهای معتبر و شناخته شده و قیمت ولت متر تابلویی بپردازیم.

 

ولت متر تابلویی

ولت متر چیست

ولت متر (Voltmeter)، ولت سنج یا نمایشگر ولتاژ دستگاهی است که مقدار ولتاژ دو سر یک مولد یا مصرف کننده را اندازه گیری کرده و نمایش می دهد. با توجه به اینکه ولت مترها اختلاف پتانسیل بین دو نقطه از مدار را اندازه گیری می کنند، باید بصورت موازی با دو سر مصرف کننده یا مولد قرار گیرند.

 

اصول کار ولتمتر

ولتمترها در شکل‌های مختلفی بسته به نوع کاربردشان ساخته می‌شوند. با ولت متر به دو روش مستقیم و غیر مستقیم می توان اختلاف پتانسیل را اندازه گیری نمود. در روش مستقیم ولت متر به دو سر مصرف کننده متصل می شود و مقدار ولتاژ را اندازه گیری می کند.
در روش غیر مستقیم ولت متر به وسیله ی یک مبدل ولتاژ یا ترانس ولتاژ به دو سر مصرف کننده یا مولد متصل می شود. این روش در مواردی به کار می رود که ولتاژ کار مصرف کننده ها یا شبکه بیش از حد مجاز دستگاه اندازه گیری باشد و یا این که از نظر حفاظتی نتوان ولتاژ مورد اندازه گیری را مورد سنجش قرار داد.

 

انواع ولت متر

ولت مترها بر اساس اهداف مورد نیاز به صورت های مختلف ساخته می شوند. که می توان آن ها را بطور کلی از نظر نوع کاربرد، نوع نمایش ولتاژ و اندازه گیری ولتاژ AC یا DC دسته بندی کرد.

انواع ولت متر از نظر کاربرد

دستگاه های اندازه گیری ولتاژ یا ولت مترها از نظر نوع کاربرد در دو نوع ولت متر پرتابل (قابل حمل) و ولت متر تابلویی (ثابت در محل) ساخته می شوند. 

 

 1. ولت متر پرتابلولت متر پرتابل

 2. ولت متر پرتابل یا قابل حمل یکی از پرکاربردترین انواع ولت متر می باشد. این نوع ولت متر برای مواردی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به جابجایی دائم وجود دارد. ولت متر پرتابل در مقایسه با ولت متر تابلویی از ابعاد بسیار کوچکتر و وزن بسیار کمتری برخوردار است. ولت متر پرتابل در محیط های آموزشی، کارگاهی و آزمایشگاهی بسیار پرکاربرد است.
 3.  
 4. البته در این مطلب آموزشی قصد داریم بیشتر به مطالبی پیرامون ولت متر تابلویی و آشنایی با آن بپردازیم. به مبحث ولت متر پرتابل بطور مفصل در بخش ابزار دقیق و اندازه گیری خواهیم پرداخت. 

 

 

 

 1. ولت متر تابلوییولت متر تابلویی پارس فانال

 2. تجهیزات اندازه گیری تابلویی از قبیل مولتی متر تابلویی، ولت متر تابلویی، آمپرمتر تابلویی، فرکانس و کسینوس فی متر یکی از پرکاربردترین انواع تجهیزات اندازه گیری در صنعت می باشند که بر روی تابلو‌های فرمان و تابلوهای برق کارخانجات به منظور نشان دادن مقدار کمیت مورد نظر، نصب می شوند.
 3.  
 4. انواع ولت متر تابلویی به صورت مربع یا مستطیل در ابعاد بسیار کوچک تولید میشوند که ضمن اشغال فضای بسیار کم از تابلو، به خوبی قابل مشاهده می باشند و امکان پایش مداوم مقدار ولتاژ را فراهم می کنند. 

 

 

 1.  
 2. ابعاد ولت متر تابلویی

 3. انواع تجهیزات اندازه گیری تابلویی از قبیل ولت متر تابلویی، آمپرمتر تابلویی، مولتی متر تابلویی ، فرکانس و کسینوس فی متر و ... از نظر ابعاد در سایزهای استاندارد 48، 72، 96 و 144 ساخته می شوند. این تجهیزات یا بصورت مربع و یا با ترکیبی از ابعاد ذکر شده به صورت مستطیل ساخته می شوند. (این ابعاد مربوط به قاب بیرونی دستگاه می باشد و ابعاد برش آنها کمی متفاوت است.)

ولت متر تابلویی دیجیتال

 

 1. کاربرد ولت متر تابلویی

 2. انواع ولت متر تابلویی جهت نمایش وضعیت ولتاژی ژنراتورها و یا سایر دستگاه‌های ثابت در کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی اصولی، بدنه مقاوم و درجه حفاظت مناسب انواع ولت متر تابلویی، سبب امکان استفاده از آن ها در محیط های سخت صنعتی شده است. از دیگر موارد کاربرد ولت متر تابلویی می توان به کاربردهای آزمایشگاهی اشاره کرد.

ولت متر تابلویی

 

 

 1. انواع ولت متر تابلویی از نظر نوع نمایش

 2. دستگاه ولت متر تابلویی در انواع ولت متر تابلویی آنالوگ و ولت متر تابلویی دیجیتال تولید می شود. در گذشته ولت متر تابلویی آنالوگ کاربرد بیشتری داشت ولی امروزه استفاده از انواع ولت متر دیجیتال تابلویی گسترش پیدا کرده است.
 3.  
 4. ولت متر تابلویی آنالوگولت متر تابلویی آنالوگ
 5. ولت متر تابلویی آنالوگ از یک صفحه با تعدادی خطوط مدرج و یک عقربه تشکیل شده است که مقدار ولتاژ با انحراف این عقربه و حرکت آن بر روی خطوط مدرج نشان داده می‌شود. ولت متر تابلویی آنالوگ از دقت اندازه گیری و دوام مناسبی برخوردار است و با استفاده از آن می توان تغییرات ولتاژ را مشاهده کرد. ولت متر تابلویی آنالوگ در مدل های بسیار متنوعی مانند چند کاناله، ترکیبی با کلید ولت، رله دار و ... ساخته می شود.

 

 

 

 1. ولت متر تابلویی دیجیتالولت متر دیجیتال تابلویی
 2. ولت متر تابلویی دیجیتال، مجهز به ميكروكنترلر، مبدل آنالوگ به ديجيتال و نمايشگر LCD به منظور نمایش مقدار ولتاژ می باشد. و از دقت اندازه گیری بالاتری نسبت به ولت متر تابلویی آنالوگ برخوردار است. این نوع تجهیزات اندازه گیری حتی می توانند در حد میکرو ولت و یا کمتر را هم اندازه گیری نمایند.
 3.  
 4. ولت متر دیجیتال تابلویی به دلیل نداشتن قطعات متحرک ، از طول عمر بسیار بالاتری در مقایسه با ولت متر تابلویی آنالوگ برخوردار است و به عوامل فیزیکی همچون لرزش ، درصد رطوبت و ... حساس نمی باشد. قیمت ولت متر دیجیتال تابلویی در مقایسه با قیمت ولت متر عقربه ای تابلویی بالاتر است.

 

 

 

 1. انواع ولت متر تابلویی از نظر نوع ولتاژ اندازه گیریولت متر تابلویی DC

 2. ولت متر تابلویی از نظر نوع ولتاژ اندازه گیری در انواع ولت متر تابلویی AC و  ولت متر تابلویی DC تولید می شود که برای سنجش دو نوع ولتاژ متناوب (AC) و مستقیم (DC) به کار می رود.
 3.  
 4. بنابراین با توجه به نوع ولتاژ به کارگرفته شده در مدار، نوع ولت متر تابلویی مورد نظر را تعیین کنید. در صنعت ولت متر تابلویی AC در مقایسه با ولت متر تابلویی DC بسیار پرمصرف تر است.
 5.  
 6. ولت متر های پرتابل معمولا قابلیت اندازه گیری هر دو نوع ولتاژ  AC و DC را دارند و کافیست پیش از اندازه گیری، با سلکتور روی دستگاه نوع ولتاژ را انتخاب کنیم.

 

 

قیمت ولت متر تابلویی

قیمت ولت متر تابلویی با توجه به برند سازنده، دقت اندازه گیری، درجه حفاظت ولت متر تابلویی و ... متنوع است. اما نکته ای که در هنگام خرید ولت متر تابلویی، باید مورد توجه قرار دهید این است که به دلیل حساسیت کاری برق و قدرت، این وسیله باید کاملا استاندارد باشد و از ایمنی لازم برای تمام کسانی که با آن کار خواهند کرد نیز برخوردار باشد. نه بالا بودن قیمت ولت متر تابلویی نشان از کیفیت بالا و نه پایین بودن قیمت ولت متر تابلویی دلیلی بر بی کیفیت بودن آن است.
 

معرفی برند ولت متر تابلویی

ولت مترهای تابلویی انواع مختلفی دارند و با برندهای متفاوتی تولید می شوند. در این بخش قصد داریم به معرفی چند برند معتبر در زمینه تولید انواع تجهیزات اندازه گیری تابلویی از جمله ولت متر تابلویی بپردازیم.

 

 1. ولت متر تابلویی شیوا امواجولت متر تابلویی شیوا امواج

 2. شیوا امواج یک برند معتبر ایرانی در زمینه تولید انواع قطعات برق صنعتی از جمله تجهیزات اندازه گیری تابلویی می باشد. ولت متر تابلویی شیوا امواج ترمینال های سوکتی و کارایی فوق العاده ای دارد. و دارای قابلیت اندازه گیری و نمایش 6 پارامتر ولتاژ، 6 پارامتر ماکزیمم ولتاژ و 6 پارامتر مینیمم ولتاژ می باشد.
 3.  
 4. از جمله ویژگی های ولت متر تابلویی شیوا امواج می توان به قابلیت قفل روی هرکدام از ولتاژها و نمایش ولتاژ ها به صورت ثابت و چرخشی اشاره کرد. 
 5. ولت متر تابلویی شیوا امواج دارای بدنه مقاوم، درجه حفاظت مناسب(IP30)، ابعاد کوچک و 3 سال گارانتی می باشد.

 

 

 1. ولت متر تابلویی پارس فانالولت متر تابلویی پارس فانال

 2. شرکت پارس فانال نیز از دیگر تولید کنندگان تجهیزات حفاظتی و اندازه گیری تابلویی از جمله ولت متر تابلویی می باشد. محصولات این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و دارای دو سال گارانتی می باشند. ولت متر تابلویی پارس فانال در ابعاد بسیار کوچک و ظاهر زیبا طراحی و ساخته شده است و از دقت بالایی برخوردار است.
 3.  
 4. ولت متر تابلویی پارس فانال با توان مصرفی کمتر از 4 ولت آمپر (برای هر فاز) دارای درجه حفاظت بالا (IP54) و قابلیت تنظیم نور صفحه نمایش به منظور کاهش توان مصرفی نیز می باشد.
 5.  
 6. از دیگر ویژگی های ولت متر تابلویی پارس فانال می توان به قابلیت استفاده از ترانس ولتاژ، قابلیت تصحیح خطای صفر ولتاژ تا 9 ولت و مقاومت ورودی بزرگتر از 300 کیلو اهم اشاره کرد.

 

 

ولت متر تابلویی میکرومکسولت متر تابلویی میکرومکس

گروه صنعتی میکرومکس الکترونیک تولید کننده انواع میترهای اندازه گیری دیجیتال تابلویی، از جمله انواع ولت متر تابلویی، مولتی متر تابلویی، آمپرمتر تابلویی، فرکانس متر و ... می باشد. ولت متر تابلویی میکرومکس در دو نوع ساده و همراه با فرکانس متر ساخته می شود. 

ولت متر سه فاز دیجیتال به همراه فرکانس متر میکرومکس یکی از پرکاربرد ترین محصولات برند میکرومکس می باشد، این محصول دارای صفحه نمایش دیجیتال بوده و بدون نیاز به کلید ولت به همراه نمایش فرکانس (Hz)  ولتاژ هر فاز را اندازه گیری کرده و پس از نمایش آن فرکانس خط را نیز نمایش می دهد. ولت متر تابلویی میکرومکس از دقت بالایی برخوردار است و 1 سال گارانتی دارد.

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان