کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


آمپرمتر تابلویی

آمپرمترها از جمله تجهیزات پرکاربرد در صنایع مختلف از جمله ابزار دقیق، آزمایشگاهها، کارگاههای برق و ... می باشند که بر اساس اهداف مورد نیاز به صورت های مختلف ساخته می شوند. در این مطلب آموزشی قصد داریم به مباحثی از قبیل آمپرمتر چیست؟ و نحوه عملکرد آن چگونه است؟ بپردازیم و در ادامه با موضوع اصلی این بخش یعنی شناخت آمپرمتر تابلویی، کاربردها، برندهای معتبر و قیمت آمپرمتر تابلویی بیشتر آشنا شویم.

 

آمپرمتر تابلویی

آمپرمتر چیست

آمپرمتر (Amper meter)دستگاهی است که به منظور اندازه گیری جریان عبوری کل یا جزئی از یک مدار، در رنج های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. آمپرمتر ها برای سنجش شدت جریان به صورتی در مدار قرار میگیرند كه جریان الكتریسیته از آنها بگذرد، که به این نوع اتصال، اتصال متوالی یا سری گفته می شود.

 

نحوه عملکرد آمپرمتر

همانطور که گفته شد، مقدار جریان الکتریکی عبوری از یک مصرف کننده تک فاز یا سه فاز به وسیله آمپرمتر اندازه گیری می شود. این اندازه گیری به سه روش صورت می گیرد:

قرار دادن آمپرمتر بطور مستقیم در مدار
1-    آمپرمترهایی که بطور مستقیم در مسیر جریان قرار می گیرند و مقدار کمیت مورد سنجش را اندازه گیری می کنند و آن را نمایش می دهند. در اندازه گیری به روش مستقیم باید به نکات زیر توجه شود:
دستگاه آمپرمتر قادر به اندازه گیری جریان متناوب باشد.
جریان مورد سنجش از جریان مجاز آمپرمتر بیش تر نباشد.
درصورتی که مالتی متر استفاده می شود، در انتخاب رنج دقت شود.

 

2-    آمپرمترهایی که بصورت غیر مستقیم و به وسیله ترانسفورماتور مقدار جریان های بسیار زیاد عبوری از هر سیم برق دار را اندازه گیری می کنند. از این ترانسفورماتورها معمولا در تابلو های توزیع انرژی جریان زیاد استفاده می شود که به آنها ترانس جریان یا CT می گویند.

آمپرمتر در مدار سه فاز و تکفاز

3-    آمپرمترهای القایی (انبری) به ساده ترین روش با قرار دادن سیم بین دو فک آمپرمتر، مقدار جریان عبوری از سیم را اندازه گیری می کنند. این آمپرمترها بر اساس القای الکترومغناطیس کار می کنند.

آمپرمتر کلمپی

 


انواع آمپرمتر

آمپرمترها در انواع مختلفی تولید می شوند که میتوان بطور کلی آنها را از نظر نوع کاربرد به دو دسته آمپرمتر تابلویی و آمپرمتر پرتابل تقسیم بندی کرد.

 1. آمپرمتر پرتابلآمپرمتر پرتابل

 2. آمپرمتر پرتابل یا قابل حمل، رایج ترین نوع آمپرمتر در صنعت برق می باشد. این تجهیز اندازه گیری ابعاد کوچک و وزن بسیار کمی دارد و در اغلب محیط های صنعتی، برای بررسی میدانی و مدیریت و آنالیز جریان تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرد.
 3.  
 4. همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شد یکی از پرطرف دار ترین انواع آمپرمتر پرتابل، آمپرمتر کلمپی می باشد که با استفاده از آن نیازی به قطع مدار نیست و اندازه گیری جریان به صورت غیرتماسی انجام می شود. این نوع آمپرمتر با نام های آمپرمتر انبری و کلمپ آمپرمتر نیز شناخته می شود. امنیت بالا، سهولت در اجرا و امکان اندازه گیری جریان و نشتی جریان خطوط ولتاژ بالا از جمله ویژگی های آمپرمتر کلمپی می باشد.

 

 1. آمپرمتر تابلویی

 2. تجهیزات و میترهای تابلویی از جمله ابزارهای کاربردی در صنعت می باشند که در سیستم های الکتریکی و تابلوهای اصلی برق و در اغلب محیط های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند. آمپرمتر تابلویی یکی از انواع پرکاربرد تجهیزات اندازه گیری تابلویی می باشد که به منظور بررسی و مدیریت شدت جریان تجهیزات الکتریکی و برق قدرت در تابلو برق ها مورد استفاده قرار میگیرد. 
 3.  

آمپرمتر تابلویی

 

 

 1. نحوه اندازه گیری جریان در آمپرمتر تابلوییآمپرمتر کلمپی

 2. اندازه گیری جریان در آمپرمترهای تابلویی به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود. در واقع در آمپراژ پایین و برای جریان DC ، جریان برق به صورت مستقیم از آمپرمتر تابلویی عبور داده می شود، در حالی که در آمپراژ بالا از ترانس جریان یا CT استفاده می شود. 
 3.  

 

 1. انواع آمپرمتر تابلویی

 2. انواع آمپرمتر تابلویی از نظر نوع نمایشگر، به دو دسته آنالوگ و دیجیتال و از نظر نوع جریان اندازه گیری در انواع آمپرمتر تابلویی AC و آمپرمتر تابلویی DC تقسیم می شوند که در ابعاد مختلفی طراحی و تولید شده اند.

 

 

 1. انواع آمپرمتر تابلویی از نظر نوع نمایشگر

 2. آمپرمتر تابلویی آنالوگآمپرمتر تابلویی آنالوگ
 3. آمپرمتر تابلویی آنالوگ در مقایسه با آمپرمتر تابلویی دیجیتالی قدیمی تر است و تفاوت اصلی آنها در نحوه نمایش مقدار جریان اندازه گیری شده می باشد. آمپرمتر تابلویی آنالوگ یا همان آمپرمتر تابلویی عقربه ای مقدار جریان اندازه گیری شده را به وسیله یک عقربه که بر روی یک صفحه مدرج حرکت میکند، نمایش می دهد. در واقع میزان انحراف عقربه نشان دهنده مقدار جریان عبوری از مدار مورد نظر است.
 4.  
 5.  
 6.  
 7. آمپرمتر تابلویی دیجیتال
 8. آمپرمتر تابلویی دیجیتال شامل میکروکنترلر و تجهیزات جانبی الکتریکی به منظور اندازه گیری شدت جریان می باشد. آمپرمتر تابلویی دیجیتال دارای صفحه نمایش دیجیتال است و شدت جریان عبوری از مدار و در برخی مدل ها پارامترهای جریان متوسط، ماکزیمم جریان، جریان واقعی و تنظیمات CT بر روی LCD نمایش داده می شود.آمپرمتر تابلویی دیجیتال
 9.  
 10. کمیت های الکتریکی مورد سنجش در آمپرمتر تابلویی دیجیتال در محدوده بسیار وسیع و با دقت قابل قبولی اندازه گیری می شود.
 11.  
 12. آمپرمتر دیجیتال تابلویی معمولا در انواع تکی یا مجتمع تولید می شود. که با آمپر متر تابلو برق تکی به منظور اندازه گیری جریان هر فاز باید از یک آمپرمتر استفاده کنیم. اما در مدل های مجتمع آمپر متر تابلو برق می توان بطور همزمان جریان هر سه فاز را اندازه گیری کرده و نمایش داد.

 

 

 1. انواع آمپرمتر تابلویی از نظر نوع جریان

 2. آمپرمتر تابلویی از نظر نوع جریان در انواع آمپرمتر تابلویی AC و آمپرمتر DC تابلویی تولید می شوند و در بازار موجود می باشند که برای سنجش جریان مستقیم یا جریان متناوب مورد استفاده قرار میگیرند. بنابراین در هنگام خرید آمپرمتر تابلویی یکی از پارامتر های حائز اهمیت نوع جریان قابل اندازه گیری با آمپرمتر است.
 3. معمولا آمپرمتر تابلویی AC با توجه به استفاده از جریان AC در بیشتر مراکز مهم صنعت برق، در مقایسه با آمپرمتر DC تابلویی پرکاربردتر است.

 

 

 1. انواع آمپرمتر تابلویی از نظر ابعادآمپرمتر تابلو برق

 2. آمپرمتر تابلویی در مقایسه با آمپرمتر پرتابل بزرگتر و سنگین تر است و بر روی درب تابلو برق نصب شده و امکان مشاهده مقادیر اندازه گیری شده را فراهم می کند.
 3. انواع آمپرمتر تابلویی در ابعاد استاندارد 48، 72، 96 و 144 ، بصورت مربع و یا با ترکیبی از ابعاد ذکر شده به صورت مستطیل ساخته می شوند.

 

 

 1. کاربرد آمپرمتر تابلویی

 2. آمپرمتر تابلویی یکی از تجهیزات پرکاربرد در انواع تابلو برق، اتوماسیون صنعتی، آزمایشگاه های الکترونیک، کارگاه های برق و ... به منظور پایش دائم جریان ورودی و یا جریان گذرنده از بخشی از مدار می باشد.
 3.  
 4. قیمت آمپرمتر دیجیتال تابلویی

 

 1. خطای آمپرمتر تابلویی

 2. تمامی تجهیزات اندازه گیری دارای مقداری خطا در اندازه گیری هستند که طبیعتا هر چه این مقدار کمتر باشد، مقدار اندازه گیری شده دقیق تر و به واقعیت نزدیک تر است. آمپرمترهای تابلویی مختلف نیز در یک مدار معین، مقدار شدت جریان را با کمی اختلاف نشان می دهند. که این تفاوت به این دلیل است که مقداری از انرژی توسط آمپرمتر مصرف یا تلف می شود. این مقدار خطا در آمپرمترهای مختلف یکسان نیست و توجه به مقدار خطای اندازه گیری آمپرمتر تابلویی در هنگام خرید حائز اهمیت است.

 

 1. قیمت آمپرمتر تابلوییقیمت آمپرمتر تابلویی

 2. قیمت آمپرمتر تابلویی به عوامل مختلفی از قبیل سایز، برند سازنده، دقت اندازه گیری، دیجیتال یا آنالوگ بودن و ... بستگی دارد. به عنوان مثال قیمت آمپرمتر عقربه ای تابلویی در مقایسه با قیمت آمپرمتر دیجیتال تابلویی کمتر است. فروشگاه اینترنتی البرز الکتریک عرضه کننده انواع تجهیزات اندازه گیری تابلویی برندهای معتبر داخلی و خارجی می باشد که امکان مشاهده و مقایسه مشخصات فنی، ویژگی ها، نقد و بررسی و قیمت آمپرمتر تابلویی برندهای مختلف را فراهم آورده است.
   

 

 

برندهای معتبر آمپرمتر تابلویی

امروزه رقابت برندهای مختلف تولید کننده انواع تجهیزات اندازه گیری تابلویی از جمله آمپرمتر تابلویی بسیار داغ است و تعداد بسیار زیادی برندهای شناخته شده و یا گم نام در بازار به فروش می رسند. بنابراین ممکن است در هنگام خرید آمپرمتر تابلویی انتخاب یک برند معتبر و با کیفیت کمی سخت باشد. اگر قصد خرید آمپرمتر تابلویی را دارید با ما همراه باشید تا با چند برند معتبر در این زمینه آشنا شویم.

 1. آمپرمتر تابلویی شیوا امواجآمپرمتر تابلویی شیوا امواج

 2. آمپرمتر تابلویی شیوا امواج قابلیت اندازه گیری و نمایش جریان عبوری از 0.01A تا 6000A در رنج های مختلف CT را دارد.
 3. آمپرمترهای شیوا امواج با دو سایز استاندارد 96*96 و 96*48  تولید می شوند و دارای نمایشگر بزرگ و سیستم ثبت ماکزیمم جریان (ماکزیمتر) هستند. و روش اندازه گیری جریان در آن ها به دو صورت عادی و TRUE RMS است.
 4. آمپرمتر تابلویی شیوا امواج از کیفیت و دقت بسیار بالایی برخوردار است و دارای 3 سال گارانتی می باشد.

 

 1. آمپرمتر تابلویی پارس فانال

 2. شرکت پارس فانال یکی از شرکت های معتبر ایرانی تولید کننده انواع قطعات برق صنعتی، از جمله انواع کنترلر و نمایشگر می باشد. آمپرمتر دیجیتال تابلویی پارس فانال در انواع تکی (تک فاز) و مجتمع (سه فاز) تولید می شود و دارای بدنه مقاوم، درجه حفاظت مناسب (IP54) به منظور استفاده در محیط های صنعتی می باشد.آمپرمتر تابلویی دیجیتال
 3.  
 4. در ساخت مدار الکتریکی این محصول از قطعات و PCB با کیفیت استفاده شده است و کلاس دقت آن 0.5 است. توان مصرفی آمپرمتر دیجیتال پارس فانال کمتر از 4VA (برای هر فاز) است. و همچنین امکان تنظیم نور صفحه نمایش به منظور کاهش توان مصرفی نیز برای این محصول فراهم شده است.
   
 5. ظاهر زیبا، 2 سال گارانتی و قیمت مناسب از دیگر ویژگی های آمپرمتر تابلویی پارس فانال می باشد.

 

 1. آمپرمتر تابلویی میکرومکس

 2. آمپرمتر تابلویی میکرومکسگروه صنعتی میکرومکس با بیش از 35 سال تجربه تولید، یکی از بزرگترین تولید کننده های رله های صنعتی و حفاظتی خانگی، انواع تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق در ایران می باشد. آمپرمتر تابلویی میکرومکس در دو نوع 96*96 و 96*48 تولید می شود که از دقت اندازه گیری بالایی برخوردار است و دارای صفحه نمایش دیجیتال 4 رقمی می باشد. اندازه گیری رنج گسترده ای از جریان بدون نیاز به CT و هیچگونه ترانس نمونه برداری جداگانه از جمله ویژگی های آمپرمتر تابلویی میکرومکس می باشد. طراحی زیبا، ابعاد استاندارد تابلویی و یک سال گارانتی از دیگر مزایای آمپرمتر تابلویی میکرومکس است.

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان