کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


کلید حرارتی 

یکی از پرکاربردترین تجهیزات حفاظتی اتوماسیون و برق صنعتی کلید حرارتی یا کلید محافظ موتور می باشد. که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

 

کلید حرارتی چیست

کلید حرارتی یا کلید محافظ موتور یک کلید حفاظتی می باشد که به عنوان راه انداز موتور در تابلو های فرمان موتوری مورد استفاده قرار می گیرد تا از الکتروموتور در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت نماید. در واقع کلید حرارتی را می‌توان به عنوان بهترین محافظ موتور نام برد. در صورت وجود جریان زیاد ، حفاظت از اتصال كوتاه باید خیلی سریع صورت گیرد ، در حالی كه محافظت در برابر اضافه بار معمولاً با تاخیر انجام می شود زیرا الکتروموتور باید بتواند هنگام شروع كار، جریان بالاتری را بکشد.
انواع کلید حرارتی در تیپ ها و برندهای مختلف در بازار موجود هستند. جهت انتخاب رنج کلید حرارتی باید جریان نامی و ولتاژ نامی موتوری که قصد حفاظت آن را داریم، در نظر بگیریم.

 

حفاظت کلید حرارتی

حفاظت کلید حرارتی به این صورت است که هنگامی که یک الکتروموتور در اثر تحمل بار اضافه، جریان زیادی می کشد، موتور داغ می شود و کلید حرارتی مدار را قطع می کند، در اصطلاح به این حالت بالا رفتن جریان حرارتی می گویند. همچنین هنگامی که الکترو موتور در اثر اتصال کوتاه بین دو فاز یا اتصال بدنه و فاز و یا فاز و نول داغ می شود، کلید حرارتی به سرعت مدار را قطع می کند، به این حالت به بالا رفتن جریان مغناطیسی می گویند.

 

تفاوت کلید حرارتی و بی متال

بی متال فقط در برابر جریان حرارتی از موتور محافظت می کند درحالی که کلید حرارتی هم در برابر جریان حرارتی و هم در برابر جریان مغناطیسی از موتور محافظت می کند.
در کلید حرارتی امکان قطع دستی مدار هم وجود دارد.
کلید حرارتی، مستقیما سه فاز مدار قدرت را قطع می کند و باعث قطع الکتروموتور می شود، در حالی که بی متال مدار فرمان را قطع می کند. 

تفاوت کلید حرارتی و رله حرارتی

مزایای کلید حرارتی

کلید حرارتی قابل قطع و وصل زیر بار است
دارای شستی قطع و وصل یا کلید ۰-۱ ، جهت کنترل دستی می باشد
دارای کلید تست، جهت تست سالم بودن کلید حرارتی است
امکان اتصال کنتاکت کمکی، کنتاکت خطا و رله شنت تریپ را دارد
در صورت ایجاد اضافه بار، موتور را مستقیم قطع می‌کند و نیاز به کنتاکتور جهت فرمان دادن نیست
کلید حرارتی دارای درجه تنظیم جریان جهت تنظیم دقیق آمپر در یک بازه می باشد. 

 

شکل زیر بخش های مختلف یک کلید حرارتی را نمایش می دهد:

 

روش نصب کلید حرارتی

جهت نصب کلید حرارتی ورودی برق سه فاز را به ترمینال های ورودی کلید حرارتی و ترمینال های خروجی کلید حرارتی را به پلاتین قدرت کنتاکتور وصل می کنیم و سپس خروجی ترمینال های قدرت کنتاکتور را به تخته کلم موتور ارتباط می دهیم. در صورتی که قصد تقویت حفاظت کار را دارید می توانید از کنتاکت کمکی استفاده نمایید. به این صورت که کنتاکت کمکی را روی کلید حرارتی نصب کنید و در مسیر مدار فرمان قرار دهید.

 

تجهیزات جانبی کلید حرارتی

تصویر زیر تجهیزات جانبی کلید حرارتی هیوندای و محل صحیح نصب آن ها را نمایش می دهد.

تجهیزات جانبی کلید حرارتی هیوندای

 

 1. کنتاکت کمکی کلید حرارتی

 2. کنتاکت کمکی یکی از انواع تجهیزات جانبی کلید حرارتی می باشد که به دو صورت نصب از بالا و نصب از بغل طراحی شده است. کنتاکت کمکی در مانیتورینگ و مدار فرمان مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد کنتاکت کمکی به این صورت است که با باز و بسته شدن کلید و کنتاکت های اصلی ، کنتاکت های کمکی نیز تغییر وضعیت می دهند.
 3.  
 4. کنتاکت خطا (آلارم) کلید حرارتی

 5. یکی دیگر از تجهیزات جانبی کلید حرارتی، کنتاکت خطا می باشد. عملکرد کنتاکت خطا به این صورت است که هنگام بروز خطا، و عملکرد کلید حرارتی به علت اضافه بار یا اتصال کوتاه، کنتاکت خطا  تغییر وضعیت می دهد. اما  درصورت باز شدن کلید در حالت عادی، کنتاکت های خطا تغییر وضعیت نمی دهند.
 6.  

 7. رله آندر ولتاژ

 8. رله آندر ولتاژ تجهیزی است که در هنگام افت ولتاژ کلید عمل کرده و کلید را قطع می کند و تا برطرف نشدن مشکل اجازه راه اندازی موتور را نمی دهد. رله آندر ولتاژ در کنار کلید حرارتی نصب می شود.
 9.  
 10. رله شنت

 11. رله شنت کلید حرارتی تجهیزی است که در کنار کلید حرارتی متصل می‌شود و برای کنترل و فرمان دادن از راه دور و یا قطع و وصل کلیدحرارتی از طریق کنترلرها مانند PLC استفاده می‌شود. با استفاده از سیگنالی که به بوبین رله شنت اعمال می شود می توان کلید حرارتی را قطع کرد.

 

 

بهترین برند کلید حرارتی

در این بخش قصد داریم به معرفی و بررسی برندهای معتبر و پرطرفدار تولید کننده کلید حرارتی بپردازیم.

کلید حرارتی پارس فانال

 

 

 

کلید حرارتی پارس فانال

شرکت پارس فانال با نظارت و مشارکت فنی شرکت فانال آلمان و مشارکت بخش دولتی در ایران تحت لیسانس فانال آلمان به تولید محصولات برق صنعتی می پردازد. کلید حرارتی پارس فانال جهت راه اندازی و حفاظت موتورهای تا 32A مورد استفاده قرار می گیرد. کلید حرارتی پارس فانال دارای استاندارد IEC947-4-1 بوده و قابل استفاده در جعبه های واتر پروف می باشد. مناسب بودن قیمت کلید حرارتی پارس فانال با توجه به کیفیت بالای این محصول باعث جایگاه مناسب این برند در بازار شده است.
 

 

 

کلید حرارتی هیوندای

 

کلید حرارتی هیوندای

شرکت هیوندا (هیوندای الکتریک) یکی از معتبر ترین برند های تولید کننده قطعات صنعتی در جهان می باشد. کلید حرارتی محافظ کاملی در برابر اضافه ‌بار و اتصال کوتاه ، قطعی فاز و راه‌اندازی نادرست موتورهای سه فاز می‌باشد.  کلید حرارتی هیوندای در دو مدل HMMS-32K و HMMS-80K و مطابق استانداردهای IEC60947-2 , IEC60947-4-1 تولید می شود. کیفیت بالای ساخت، دقت عملکرد و مناسب بودن لیست قیمت کلید حرارتی هیوندای باعث جایگاه خوب این برند در بازار برق صنعتی در کل جهان شده است.
 

 

 

 

کلید حرارتی اشنایدر

کلید حرارتی اشنایدر

اشنایدر الکتریک یکی دیگر از برندهای معتبر جهانی در زمینه تولید قطعات برق صنعتی می باشد. این برند فرانسوی با تولید محصولات با کیفیت و متنوع توانسته توجه کاربران را به خود جلب کند. کلید حرارتی اشنایدر یک کلید الکترومکانیکال است که برای حفاظت موتورهای الکتریکی سه فاز و تکفاز در فرکانس 50 و 60 هرتز مورد استفاده قرار می گیرد. رنج جریان کلید حرارتی اشنایدر در سری GV2 از 0.16 تا 32 آمپر و در سری GV3 از 9 تا 80 آمپر و در سری GV7 از 15 تا 220 آمپر می باشد و برای موتورهای تا 110 کیلو وات مناسب هستند. قیمت کلید حرارتی اشنایدر با توجه به کیفیت بالای آن مناسب است.
 

 

 

 

کلید حرارتی زیمنس


کلید حرارتی زیمنس

زیمنس یکی دیگر از برندهای معتبر تولید کننده قطعات صنعتی در بازار جهانی می باشد این برند آلمانی با تولید محصولات متنوع و با کیفیت به یکی از برندهای مطرح برق صنعتی تبدیل شده است. از جمله پرکاربرد ترین محصولات این برند، کلید حرارتی زیمنس می باشد. رنج های مختلف جریان کلید حرارتی زیمنس که باعث انتخاب مناسب و راحت تر مطابق با رنج جریانی الکتروموتورهای موجود می شود، بازه مناسب قیمت کلید حرارتی زیمنس و کیفیت بالای این محصول، از جمله ویژگی های این برند صنعتی می باشد.

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان