کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


چراغ صنعتی

همانطور که میدانید یک محیط صنعتی دارای بخش های مختلفی می باشد که نورپردازی درست و اصولی آنها بسیار حائز اهمیت است. زیرا روشنایی یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در بهره وری و ایمنی کارکنان حاضر در کارگاه ها یا کارخانجات صنعتی می باشد. به عنوان مثال یک نورپردازی نامناسب در محیط صنعتی ممکن است با ایجاد خیرگی و یا سایه، موجب اختلال در دید کارکنان و به دنبال آن سبب بروز حادثه ای در محیط کار شود.

 1. چراغ صنعتی

 

کاربرد چراغ صنعتی

انواع چراغ صنعتی به منظور تامین روشنایی در محیط های سخت، فضاهای شیمیایی، محیط هایی که گرد و غبار و دود زیادی دارند مناسب می باشند. به عنوان مثال چراغ صنعتی در محیط هایی از قبیل نیروگاه ها، معادن، کارگاه و کارخانجات، روشنایی سوله صنعتی و ... مورد استفاده قرار میگیرد.

 

ویژگی های چراغ صنعتی

چراغ کارگاهی صنعتی معمولا دارای بدنه بسیار مقاوم و مستحکم برای استفاده در محیط های صنعتی می باشد. درجه حفاظت بالا نیز از دیگر ویژگی های انواع چراغ صنعتی است تا در محیط های با نم یا گرد و غبار دوام زیادی داشته باشند و بتوان از آن ها برای مدت طولانی در شرایط سخت محیطی استفاده کرد.

چراغ کارگاهی صنعتی
همچنین در تولید انواع چراغ صنعتی از مواد با کیفیت بالا استفاده می شود که نور را بطور یکسان و همگن در محیط منتشر کند.
با توجه به شرایط خاص محیط های صنعتی، یک چراغ صنعتی مناسب باید دارای پارامترها و ویژگی های منحصر به فردی متناسب با محیط های صنعتی باشد. که در بخش بعد به معرفی این پارامترها می پردازیم.

 

پارامترهای مهم در انتخاب چراغ صنعتی

 1. نوع منبع نور چراغ صنعتیچراغ اویز سقفی صنعتی

 2. لامپ های گازی پرفشار ( لامپ HID ) به دلیل شار نوری بسیار بالایی که دارند، به عنوان منبع نور در انواع چراغ صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این لامپ های گازی می توان به لامپ متال هالید، بخار جیوه و بخار سدیم اشاره کرد. چراغ صنعتی فلورسنت نیز یکی از پرکاربردترین انواع چراغ صنعتی به منظور روشنایی کارگاه ها، انبارها و کارخانجات می باشد که منبع نور آن لامپ فلورسنت است.
 3. همچنین نسل جدیدتری از چراغ صنعتی به بازار آمده است که دارای منبع نور LED (لامپ ال ای دی) می باشد. چراغ صنعتی LED به دلیل ویژگی هایی از قبیل طول عمر بالا، مصرف بسیار کم انرژی، کیفیت نور مناسب، بهره نوری بالا و ... در سال های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
 4. بنابراین با توجه به تنوع منابع نوری چراغ صنعتی لازم است در هنگام خرید چراغ صنعتی مورد نظر، به نوع منبع نور قابل استفاده در آن نیز توجه کرد.
 5.  
 6. شار نوری چراغ صنعتی

 7. کیفیت و یکپارچگی نور و میزان روشنایی چراغ صنعتی با توجه به وسعت زیاد سوله ها و محیط های صنعتی و به دلیل وجود سقف های بلند، بسیار حائز اهمیت است. همانطور که گفته شد، میزان روشنایی سوله صنعتی تاثیر مستقیمی بر بهره وری کارکنان دارد. نور زیاد باعث زدگی چشم، ایجاد خیرگی و اختلال در دید شده و نور کم محیط سبب خستگی و کسل بودن کارکنان و کاهش راندمان کاری آنها می شود.
 8.  
 9. چراغ آویز صنعتی

 

 1. همانطور که می دانید میزان روشنایی یک چراغ صنعتی به شار نوری لامپ استفاده شده در آن بستگی دارد. شار نوری ، میزان کلی نور ساطع شده از منبع نور است.
 2. در هنگام خرید چراغ صنعتی که منبع نور آن لامپ است شار نوری جزء مشخصات فنی چراغ نمی باشد و بستگی به نوع لامپی که انتخاب می کنید دارد. اما در هنگام خرید چراغ صنعتی با منبع نور ال ای دی، به دلیل آنکه منبع نور همراه چراغ است، شار نوری از جمله مشخصات فنی مهم چراغ می باشد که باید به آن توجه کنید و با توجه به میزان روشنایی مورد نیاز، چراغ صنعتی LED را انتخاب کنید.
 3.  
 4. رنگ نور چراغ صنعتی
 5. درجه حرارت رنگ یا دمای رنگ نور یکی دیگر از روش های توصیف نور تولید شده توسط یک منبع نوری است. هر چه دمای رنگ بالاتر باشد نور منتشر شده دارای ظاهری سفیدتر بوده و به آن نور سردتر می گویند و هرچه دمای رنگ کمتر باشد نور به سمت نور زردتر متمایل است، که به آن نور گرم تر می گویند. به عبارت دیگر دمای رنگ نور در حدود 3000K ، رنگ نوری شبیه به آفتابی دارد و دمای رنگ نور در حدود 6000K ، رنگ نوری نزدیک به سفید دارد و اعداد میانی، به رنگ‌های بین آفتابی و سفید نزدیکند.
 6. معمولا برای محیط های کاری از قبیل کارگاه ها، کارخانجات، دفاتر اداری، مراکز آموزشی و ... رنگ نور سفید مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 1. چراغ سقفی صنعتی

 

 1. رنگ نور چراغ صنعتی به منبع نور آن بستگی دارد که در مدل های ال ای دی باید در هنگام خرید چراغ، رنگ نور را انتخاب کرد. ولی برای چراغ صنعتی با منبع نور لامپ، می توان لامپ های مختلف با رنگ نورهای متفاوت را استفاده کرد. 
 2.  
 3. شاخص نمود رنگ 

 4. شاخص نمود رنگ یا CRI (Color Rendering Index ) شاخصی است که قدرت تشخیص رنگ حقیقی اجسام را در زیر نور لامپ در مقایسه با نور طبیعی بیان می کند. شاخص نمود رنگ یا CRI با یک عدد بین 1 تا 100 بیان می شود. نورخورشید بهترین نور برای تشخیص رنگ اشیا است و بهترین نمود رنگ را دارد و عدد ۱۰۰ را به نور خورشید نسبت می دهیم. و سایر لامپ ها به هر میزان که از نظر نمود رنگ به نور خورشید نزدیک باشند رتبه بندی می شوند و عددی از 1 تا 100 به عنوان شاخص نمود رنگ به آنها نسبت داده می شود.
 5. شاخص نمود رنگ یک چراغ صنعتی به منبع نور آن بستگی دارد. معمولا چراغ صنعتی LED، شاخص نمود رنگ بالایی داشته و کیفیت نور آن مناسب محیط هایی که کار مداوم انجام می دهند و نیازمند دقت بالایی هستند، می باشد.
 6.  
 7. درجه حفاظت چراغ صنعتی

 8. چراغ صنعتی ضد انفجاریکی از پارامترهای مهم برای سیستم روشنایی محیط های صنعتی از قبیل کارگاه ها، کارخانجات، نیروگاه ها و ... میزان مقاومت و دوام یک چراغ در برابر عوامل مخرب محیطی از قبیل گرد و غبار، رطوبت و آب می باشد. بدین منظور از یک مشخصه به نام درجه حفاظت استفاده می شود. به عبارت دیگر درجه حفاظت یا IP یک استاندارد بین المللی برای بیان میزان حفاظت چراغ صنعتی در برابر آب، رطوبت و گرد و غبار است. 
 9. به دلیل شرایط سخت محیطی و وجود عوامل مخرب در محیط های صنعتی، معمولا انواع چراغ صنعتی از درجه حفاظت بالایی (IP65 به بالا) برخوردارند.
 10.  
 11. یکی از پرکاربرد ترین انواع چراغ صنعتی، چراغ صنعتی ضد انفجار می باشد که از درجه حفاظت بالایی برخوردار است. چراغ صنعتی ضد انفجار به طور گسترده در معادن، پالایشگاه های نفت، صنایع پتروشیمی، جایگاه های سوخت و کلیۀ محیط هایی که مستعد انفجار هستند، مورد استفاده قرار میگیرد.
 12.  
 13. چراغ ضد انفجار صنعتیدر یک روشنایی معمولی، کنتاکت ها، سیم کشی ها و کلید در معرض جو محیط قرار میگیرند. در این حالت هرگونه جرقه ناشی از یک تماس شل یا حرکت کلید و حتی گرمای لامپ می تواند برای شعله ور شدن یک فضای قابل اشتعال کافی باشد. یک چراغ صنعتی ضد انفجار معمولا دارای یک بدنه بسیار مقاوم فولادی یا آلومینیومی و یک شیشه به شدت مقاوم می باشد. هرگونه اتصالی یا جرقه فقط درون این محفظه اصلی رخ می دهد و در نتیجه از انتقال آن به بیرون و محیط ناایمن جلوگیری می‌شود. این چراغ صنعتی می تواند در شرایط سخت کار کند و با جلوگیری از ترک خوردگی از بروز انفجار در مکان هایی که مستعد آتش سوزی و انفجار هستند، جلوگیری کند.
 14.  
 15. پخش نور و زاویه تابش چراغ صنعتی

 16. پخش نور و زاویه تابش چراغ صنعتی نیز از دیگر پارامترهای مهم در هنگام انتخاب چراغ می باشد. با استفاده از انواع کاسه چراغ صنعتی و لنز می توان زاویه تابش و پخش نور چراغ را تنظیم کرد و برای کاربرد های خاص استفاده کرد. به عنوان مثال پرتو نور با زاویه کم، فضاهای راهرو را به طور مؤثری روشن می‌کند، در حالی که پرتو نور با زاویه زیاد، برای روشنایی بخش های بزرگ کارگاهی مناسب است.
 17. پخش نور چراغ صنعتی
 18. به حداقل رساندن میزان تابش خیره کننده نور در هر محیط کاری نیز از دیگر پارامترهای مهم در روشنایی محیط های پر خطر صنعتی می باشد. در محیط‌هایی که کارکنان با ماشین‌آلات کار می‌کنند یا مرتباً به قفسه‌ها نگاه می‌کنند، از دست دادن لحظه‌ای دید ناشی از تابش خیره کننده نور، می‌تواند به یک حادثه جدی منجر شود. استفاده از لنز های مختلف و ارتفاع مناسب چراغ صنعتی می تواند نقش مهمی در جلوگیری از خیرگی داشته باشد.
 19.  
 20. قیمت چراغ صنعتی

 

 1. مصرف انرژی چراغ صنعتی

 2. افزایش راندمان و صرفه جویی در هزینه های تولید، همواره یکی از دغدغه های مدیران و مسئولان برنامه ریزی کارخانجات، بوده است و با توجه به تعداد زیاد چراغ صنعتی استفاده شده در یک محیط صنعتی، کم مصرف بودن آن می تواند پارامتر مهمی در کاهش هزینه ها باشد. بدین منظور استفاده از چراغ صنعتی LED گزینه مناسبی می باشد.
 3. تکنولوژی ال ای دی یکی از کم مصرف ترین منابع نوری می باشد که سبب کاهش چشمگیر هزینه برق می شود. در واقع روشنایی LED می‌تواند 75 درصد انرژی کمتری نسبت به لامپ‌های سنتی مصرف کند. از دیگر ویژگی های چراغ صنعتی LED می توان به طول عمر بالای آنها اشاره کرد که این ویژگی نیز سبب کاهش هزینه های تعویض و نگهداری می شود. (متوسط عمر چراغ‌های ال ای دی بین ۱۰ تا ۱۵ سال است)
 4.  

انواع چراغ صنعتی

چراغ های صنعتی از نظر نوع نصب با توجه به نوع کاربرد و شرایط محیط مورد نظر در انواع مختلفی از قبیل چراغ آویز صنعتی، چراغ سقفی صنعتی، چراغ سیار صنعتی طراحی و تولید می شوند.
 

 1. انواع چراغ صنعتی از نظر نوع نصب

  1. چراغ آویز صنعتیچراغ آویز صنعتی

  2. نورپردازی فضاهای صنعتی با وجود سقف‌های بلند، فضاهای بزرگ و راهروهای باریک می‌تواند چالش برانگیز باشد. در اماکن صنعتی مانند سوله ها ، کارگاه ها ، کارخانه های کوچک و بزرگ که دارای سقف های بسیار بلند می باشند، می توان از چراغ صنعتی آویز (چراغ آویز سقفی صنعتی) استفاده کرد تا چراغ به میز کار و سطح زمین نزدیک شود و پوشش نوری مناسب و یکنواخت ایجاد شود.

 

  1. چراغ سقفی صنعتی

  2. برای کارگاه هایی که ارتفاع سقف آنها بلند نیست و محل نصب چراغ صنعتی، به میز کار نزدیک است، می توان از چراغ سقفی صنعتی روکار استفاده کرد تا پخش نور مناسبی در محیط داشته باشد. 
  3.  
  4.  
  5. چراغ سیار صنعتیچراغ سیار صنعتی

  6. چراغ سیار صنعتی همانطور  که از نامش پیداست قابل حمل می باشد و می توان آن را در بخش های مختلف محیط صنعتی جابجا کرد. این نوع چراغ دارای بدنه کوچک با مقاومت بالا می باشد و وزن آن زیاد نیست، که می توان از آن برای مواردی که نیاز به نور موضعی است، استفاده کرد.
  7. به عنوان مثال در هنگام تعمیر و سرویس دستگاه ها، برای روشن کردن داخل دستگاه می توان از چراغ سیار صنعتی استفاده کرد.
    

  8.  

قیمت چراغ صنعتی

قیمت چراغ صنعتی به ابعاد، مدل چراغ صنعتی، متریال استفاده شده، برند سازنده و ... بستگی دارد. اگرچه بالابودن قیمت چراغ صنعتی به تنهایی نمی تواند دلیل بر خوب بودن آن باشد اما انتخاب یک برند معتبر می تواند تا حدودی ضامن خریدی مطمئن باشد. در فروشگاه اینترنتی البرز الکتریک امکان مشاهده و مقایسه مشخصات فنی، ویژگی ها و قیمت چراغ صنعتی برندهای مختلف فراهم شده است.

 


 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان