کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


محافظ برق

امروزه زندگی همه ما به استفاده از انواع لوازم برقی گره خورده و وابستگی ما به استفاده از تکنولوژی انکار ناپذیر است. از طرفی یکی از مشکلات رایج، سوختگی لوازم برقی در اثر نوسانات برق می باشد که امروزه به یکی از دغدغه های اصلی مردم به دلیل افزایش چشمگیر قیمت لوازم برقی تبدیل شده است. یکی از ساده ترین و در عین حال موثر ترین روش های حفاظت از انواع لوازم برقی، خرید محافظ برق (محافظ ولتاژ) مناسب هر وسیله برقی می باشد. در این بخش قصد داریم به معرفی انواع محافظ برق مناسب برای حفاظت لوازم برقی مختلف از قبیل تلویزیون، ماشین لباسشویی، یخچال و فریزر ، کامپیوتر و همچنین به معرفی چند برند معتبر محافظ برق (محافظ ولتاژ) بپردازیم.

محافظ برق خانگی

محافظ برق چیست

محافظ برقمحافظ برق یا محافظ ولتاژ دستگاهی است که در مسیر ورودی برق به لوازم برقی قرار میگیرد و هنگامی که مقدار ولتاژ ورودی از محدوده استاندارد خارج شود (افزایش و کاهش ناگهانی میزان جریان برق به دلیل اشکال برق رسانی در اداره برق یا نیروگاه یا خطوط انتقال، رعد و برق و حوادث طبیعی و…)، مسیر ورود برق را قطع می‌نماید و پس از طی زمانی مشخص در صورت ایجاد شرایط استاندارد، مجدد مسیر ورود جریان را به تجهیزات الکتریکی وصل می‌نماید تا از آسیب دیدن دستگاه مورد نظر جلوگیری شود. امروزه چند راهی های ساخته شده، مجهز به سیستم محافظ برق می باشند که علاوه بر افزایش تعداد پریزهای برق، نقش مهمی در سلامت و ایمنی تجهیزات الکتریکی دارند.
البته به این نکته توجه کنید که محافظ برق (محافظ نوسان برق) هیچ تاثیری بر عملکرد ، تنظیم برق (رگوله کردن ولتاژ خروجی) ، رفع ریپل و … برق ورودی و خروجی ندارد و فقط درصورتیکه ولتاژ از حد استاندارد خارج شود برق خروجی را قطع می کند. دستگاهی که جهت ثابت کردن ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرد استابلایزر (تثبیت کننده ولتاژ) است که از امکانات بیشتری نسبت به محافظ ولتاژ برق برخوردار می باشد.

 

محافظ برق خانگی

محافظ برق خانگی انواع مختلفی دارد زیرا محدوده کارکرد ولتاژ و آمپر و همچنین زمان مورد نیاز برای عبور مجدد جریان برق، به نوع وسیله‌ی الکتریکی مورد نظر ما بستگی دارد (مقدار مصرف و حساسیت هر وسیله‌ی الکتریکی متفاوت است). به عنوان مثال مقدار توان مصرفی یک دستگاه مثل کولر گازی یا ماشین لباسشویی با تلویزیون متفاوت است. به همین دلیل از جمله نکات مهم، خرید محافظ برق (محافظ نوسان برق) متناسب با نوع وسیله مورد نظر است. معمولا محافظ برق خانگی به چند دسته کلی محافظ برق یخچال فریزر، محافظ صوتی و تصویری، محافظ پکیج، محافظ برق کامپیوتر، محافظ کولر گازی تقسیم می شوند. البته نوع دیگری از محافظ نوسان برق وجود دارد که امکان استفاده برای چند نوع لوازم برقی را دارد، این محصول که با نام مولتی محافظ برق شناخته می شود دارای ولومی جهت تغییر زمان تاخیر متناسب با نوع وسیله برقی می باشد.

محافظ برق خانگی

 

 

 1. محافظ برق تلویزیون

 2. محافظ برق برای وسایل برقی گوناگون از لحاظ مدت زمان وصل متفاوت است. تلویزیون از جمله دستگاه های بسیار حساس و آسیب پذیر در برابر نوسانات برق می باشد، به همین دلیل استفاده از محافظ برق تلویزیون مطمئن و با کیفیت بسیار حائز اهمیت است. مدت زمان تاخیر محافظ برق تلویزیون (محافظ صوتی و تصویری) حدود 30 ثانیه است.
 3.  

 

 

خرید محافظ برق خانگی

 1.  

 2. محافظ یخچال

 3. متوسط طول عمر یک یخچال استاندارد 17 سال است که استفاده نادرست و یا نوسانات ولتاژ باعث کاهش عمر مفید آن می‌شود. بنابراین با توجه به حساسیت بالا و قیمت گران آن استفاده از محافظ یخچال و فریزر از اهمیت بالایی برخوردار است. زمان تاخیر مناسب برای محافظ یخچال و فریزر بین 4 الی 6 دقیقه می باشد.

 

 

 

محافظ برق کامپیوتر

 

 1.  

 2. محافظ برق کامپیوتر

 3. کامپیوتر و لوازم جانبی آن نیز از جمله تجهیزات حساس و آسیب پذیر در برابر نوسانات برق می باشند. که مطمئن ترین، راحت ترین و ارزان ترین راه حفاظت از آنها استفاده از محافظ برق کامپیتور می باشد. زمان تاخیر مناسب برای محافظ برق کامپیوتر بین یک تا 2 دقیقه است.

 

 

 

محافظ پکیج

 1.  

 2. محافظ پکیج

 3. به دلیل آنکه پکیج های برقی همواره در حال کار کردن هستند دائما در معرض نوسانات برق شهری قرار میگیرند. بنابراین محافظت از آنها در برابر نوسانات برقی از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین منظور محافظ پکیج گزینه ای مناسب جهت جلوگیری از آسیب دیدن پکیج می باشد. محافظ پکیج با واکنش به موقع در مقابل نوسانات برق شهری باعث افزایش طول عمر پکیج شما میشود. زمان تاخیر مناسب برای محافظ پکیج بین 30 الی 90 ثانیه می باشد.

 

 

 

 

محافظ کولر گازی

 1. محافظ کولر گازی

 2. عموما برای محافظت کولرگازی دربرابر افزایش و کاهش ولتاژ از دستگاهی به نام محافظ برق کولر گازی استفاده می شود. این محافظ مانع از آسیب دیدن مدار داخلی کولر گازی می‌شود. زمان تاخیر محافظ کولر گازی حدود 4 تا 6  دقیقه است و پس از آن در صورتی که ولتاژ در بازه‌ی مناسبی باشد جریان برق وصل خواهد شد. در هنگام خرید محافظ کولر گازی به حداکثر توان قابل پشتیبانی آن توجه کنید تا محافظ کولر متناسب با کولر گازی مورد نظر شما باشد. 

 

 

 

انواع محافظ نوسان برق

محافظ نوسان برق به دو دسته کلی آنالوگ و دیجیتالی تقسیم می شود:

 1. محافظ نوسان برق

 2.  
 3. محافظ برق آنالوگ

 4. محافظ برق آنالوگ قدیمی ترین نوع محافظ است که شامل سه چراغ جهت نمایش وضعیت نرمال(سبز) که برق تجهیزات وصل است، حالت قطع (قرمز) که به دلیل نوسانات، محافظ مسیر برق را قطع کرده است و حالت تاخیر (زرد) که پس از رفع مشکل سپری می شود و سپس جریان برق برقرار می شود. قیمت محافظ برق آنالوگ از دیجیتال پایین تر است.

 

 

 1. محافظ ولتاژ

 

 1. محافظ برق دیجیتالی

 2. محافظ برق دیجیتالی علاوه بر داشتن سه چراغ وضعیت، دارای یک نمایشگر دیجیتالی می باشد که میزان زمان تاخیر و در زمان وضعیت عادی مقدار ولتاژ برق شهری را به صورت عددی نمایش می دهد. با وجود بیشتر بودن قیمت محافظ برق دیجیتالی، به دلیل امکاناتی که دارد از طرفداران بیشتری نیز برخوردار است.

 

 

 

 

موارد مهم برای خرید محافظ برق محافظ یخچال

 

 1. تناسب محافظ برق با مدل دستگاه

 2. همانطور که اشاره شد محافظ ولتاژ باید متناسب با نوع دستگاه مورد نظر خریداری شود. استفاده از محافظ نوسان برق نا مناسب نه تنها از وسیله مورد نظر شما محافظت نمیکند بلکه ممکن است به آن آسیب نیز بزند. بنابراین در هنگام خرید محافظ برق به این نکته توجه کنید. 

 

 

 

 1. محافظ برق تلویزیون

 2.  

 3. تعداد پریز محافظ برق

 4. اولین نکته پیش از خرید محافظ برق شمردن تعداد پریز مورد نیاز برای وسایل مورد نظر است. یکی از اشتباهات متداول کاربران پس از اینکه متوجه می شوند به تعداد پریز بیشتری نیاز دارند، اتصال یک چند راهی به چند راهی یا محافظ برق دیگر است. این کار می‌تواند منجر به جرقه زنی و آتش سوزی شود، بنابراین از وصل کردن چندراهی به محافظ برق که امکان اتصال همزمان چندین دستگاه دیگر به محافظ را فراهم می‌کند خودداری کنید و برای سایر دستگاه‌ها محافظ برق دیگری خریداری کنید.

 

 

 

 1. طول کابل محافظ برق

 2. طول کابل محافظ نوسان برق از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد بنابراین هنگام خرید محافظ برق متراژ کابل مورد نیاز با توجه به فاصله دستگاه های خود از پریزهای برق تعبیه شده در اتاق را مد نظر قرار دهید. زیرا یک اشتباه رایج کاربران هنگام کوتاه بودن طول کابل، اتصال یک چند راهی به چند راهی یا محافظ برق دیگر است که همانطور که گفته شد، این کار می‌تواند منجر به جرقه زنی و آتش سوزی شود.
   

 

 1. کیفیت و گارانتی محافظ برق

 2. می توان گفت کیفیت محافظ برق از جمله مهم ترین نکات در حفاظت از لوازم برقی است. استفاده از محافظ غیر استاندارد از یک برند نامعتبر نه تنها از لوازم برقی محافظت نمیکند بلکه می تواند به آنها آسیب زده و خسارات زیادی به بار آورد. بنابراین برای خرید محافظ برق مناسب و مطمئن به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. داشتن گارانتی معتبر نیز یکی از نکاتی است که نشان از کیفیت خوب یک محصول است.

 

 1. قیمت محافظ برق

 2. قیمت محافظ برق با توجه به برند، توان و نوع محافظ، تعداد پورت، طول کابل و ... با هم متفاوت است. نکته ای که همواره باید مورد توجه قرار دهید این است که گران یا ارزان بودن قیمت محافظ برق، دلیلی بر با کیفیت یا بی کیفیت بودن آن نیست. بنابراین سعی کنید با آگاهی کامل در این زمینه وارد شوید و متناسب با بودجه ی خود، محافظ برق مناسب دستگاهتان را از میان برندهای معتبر تهیه کنید.

 

بهترین برند محافظ برق

در این بخش قصد داریم به معرفی چند نمونه از پرفروش ترین و بهترین برند محافظ برق بپردازیم:

 

 1. محافظ برق پارتمحافظ برق پارت الکتریک

 2. شرکت پارت الکتریک یک شرکت ایرانی معتبر است که پس از سال ها تجربه، توانسته محصولات الکتریکی بسیار متنوع و با کیفیتی را تولید کند. دریافت گواهی کیفیت از اروپا (ce) اخذ لوح طلایی بهترین واحد کیفی در سال‌های 1392و 1391 از جمله افتخارات شرکت پارت الکتریک می باشد. محافظ پارت الکتریک علاوه بر کیفیت و ایمنی بالا دارای قیمت مناسبی می باشد.

 

 

 

 1. محافظ برق میکرومکسمحافظ برق میکرومکس

 2. گروه صنعتی میکرومکس پـــیشرو الکترونیک صنعتی در ایران با بیش از 38 سال تجربه تولید بزرگترین تولید کننده رله های صنعتی و حفاظتی، محافظ برق خانگی و ابزار دقیق در ایران می باشد. شرکت میکرومکس با داشتن بیش از 80 نوع تولید مختلف وچندین ثبت اختراع انحصاری به عنوان شرکت HIGH-TECH در شاخه صنایع نوین کشور مورد تایید قرار گرفته است. محافظ برق میکرومکس از تنوع بسیار زیاد و کیفیت بالایی برخوردار است.قیمت محافظ برق میکرومکس مناسب بوده و قابل رقابت با سایر برندها می باشد.

 

 

 1. محافظ تیراژهمحافظ تیراژه

 2. شرکت صبا تصویر کیمیا یا تیراژه (Tirajeh) فعالیت خود را در سال 1375 با تولید تقویت کننده آنتن VHF و   UHF آغاز کرد. این شرکت ایرانی با تولید انواع آنتن‌های ثابت و گردان فعالیت خود را ادامه داد و در حال حاضر علاوه بر محصولات ذکر شده انواع محافظ تیراژه از قبیل محافظ لوازم صوتی و تصویری، یخچال و کولرهای گازی و پریزهای سیار را می توان در بازار دید که به دلیل کیفیت بالا و ظاهر زیبا از طرفداران زیادی برخوردار است.

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان