کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود  )


پنل سقفی

نور یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین المان‌ها در هر محیطی است. نور ناکافی و نامناسب در محیط کاری، آموزشی، محیط خانه و ... باعث کاهش چشمگیر بهره ‌وری و تمرکز می شود. لامپ فلورسنت یا مهتابی از قدیمی‌ترین و متداول ‌ترین انواع لامپ‌ است که برای نورپردازی محیط مورد استفاده قرار می گرفت. اما در سال های اخیر صنعت روشنایی رشد زیادی را تجربه کرده است. انواع پنل‌ سقفی ال ای دی با تکنولوژی به‌ روز و متفاوت جایگزینی مناسب برای چراغ ‌های فلورسنت و رشته‌ای و همچنین از بهترین گزینه‌های ممکن برای تامین روشنایی ادارات، ساختمان‌های تجاری و فروشگاه های بزرگ تا خانه های مسکونی هستند.

 

پنل سقفی

 

پنل ال ای دی سقفی

شاید در ذهن افرادی که کمتر در زمینه نور و روشنایی اطلاعات دارند این سوال پیش بیاید که پنل ال ای دی چیست؟ یکی از انواع چراغ سقفی که دارای منبع نور ال ای دی می باشد و ضخامت کم و یک سری ویژگی های دیگر که بطور مفصل به آن ها خواهیم پرداخت، را دارند با نام پنل ال ای دی سقفی، چراغ پنلی یا پنل سقفی در میان مردم شناخته شده اند. امروزه پنل ال ای دی سقفی به یکی از عمومی ترین چراغ های مدرن در طراحی داخلی محیط های اداری، آموزشی، درمانی و ... تبدیل شده است. مناسب بودن قیمت پنل سقفی، نوردهی زیاد، طیف رنگی متنوع، عمر بلندمدت و کیفیت بالای نور از جمله ویژگی های پنل سقفی ال ای دی می باشد. انواع پنل‌ سقفی ال ای دی با طراحی مدرنی که دارند جایگزین مناسبی برای چراغ ‌های فلورسنت محسوب شده و یکی از بهترین گزینه‌ها برای تنظیم روشنایی درونی فضاهای گوناگون ساختمان هستند. در واقع پنل سقفی ال ای دی جزء جدیدترین محصولات روشنایی به حساب می آیند. 

 

انواع پنل سقفی

از اصلی ترین مزایای پنل های سقفی می توان به انعطاف پذیر بودن در طراحی، زیبایی، کیفیت نور بالا و تنوع آن اشاره کرد. پنل سقفی از نظر نوع نصب، ابعاد، شکل ظاهری، دمای رنگ نور، شار نوری و ... در انواع مختلفی تولید می شوند. 

 

 1. انواع پنل سقفی از نظر نوع نصب

 2. پنل ال ای دی از نظر نوع نصب در انواع پنل سقفی روکار، پنل سقفی توکار و پنل سقفی آویز تولید می شود که با توجه به نوع محیط، سقف و سلیقه می توان از هر کدام استفاده کرد. 

 

پنل سقفی روکار

 1. پنل سقفی روکار

 2. پنل سقفی روکار بطور کامل روی سطح سقف نصب می شود و بدنه پنل ال ای دی که معمولا ضخامت کمی دارد کاملا قابل مشاهده است. پنل روکار معمولا برای سقف‌هایی به کار می رود که از قبل امکان استفاده از پنل برای آن در نظر گرفته نشده‌ است. مانند سقف‌های آجری قدیمی، این سقف‌ها به علت اینکه توپر هستند، امکان نصب پنل سقفی توکار برای آن ها وجود ندارد.

 

 

 

 

 1. پنل سقفی توکارپنل سقفی توکار

 2. کاربرد اصلی پنل سقفی توکار برای نورپردازی در سقف های کاذب می باشد. پنل سقفی توکار با استفاده از براکت های نصب مخصوص به خود کاملا داخل سقف قرار می گیرد بنابراین پنل توکار را برای مکان هایی استفاده می کنند که از قبل محل قرار گرفتن پنل داخل سقف تعبیه شده است. مانند سقف‌های کاذب، کناف و…

 

 

 

 

 

پنل سقفی آویز

 

 1. پنل سقفی آویز

 2. در پنل سقفی آویز همانطور که از نام آن پیداست پنل با استفاده از براکت های آویز از سقف آویزان می شود. معمولا پنل سقفی آویز برای محیط های با سقف های بلندتر به منظور نزدیک کردن روشنایی به میز کار و زمین مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

 

 1.  

 

 1. انواع پنل سقفی از نظر دمای رنگ

 2. دمای رنگ یک مشخصه از نور مرئی است که مشخص کننده رنگ نور و میزان سردی و گرمی آن است. انتخاب دمای نور مناسب هر محیط متناسب با کاربرد آن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا انتخاب رنگ نور مناسب کاربری محیط، بر آرامش، تمرکز، میزان خستگی چشم و ... تاثیر به ‌سزایی میگذارد.
 3. یکی از مزایای پنل ال ای دی سقفی امکان انتخاب رنگ نور می باشد هرچه عدد دمای رنگ پایین تر باشد نور پنل سقفی حس گرم تری دارد و هرچه بالاتر رود حس سرد تری ایجاد می‌نماید. 
 4. نور سفید سرد Cool White (۵۴۰۰ تا ۶۵۰۰ کلوین)

 5. این رنگ نور مناسب برای کارهای صنعتی، اموری که عدم خواب آلودگی و دقت و ظرافت در آن اهمیت دارد مثل کارگاه تراشکاری، پرس ،برش‌کاری، سوزن‌کاری نقشه کشی و مشاغلی از این دست.
 6.  
 7. نور طبیعی Natural White-Day Light (۴۰۰۰ کلوین)

 8. رنگ نور طبیعی پنل سقفی برای محیط هایی مانند مدارس، ادارات، آشپزخانه‌ها ، راه رو ها، محیط‌های عمومی، بیمارستان‌ها و خوابگاه‌ها  و … مناسب می‌باشد.
 9.  
 10.  نور سفید گرم Warm White (۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین)

 11. پنل سقفی با این رنگ نور برای محیط‌های گرم مثل محیط زندگی یا محیط استراحت، اتاق خواب و اتاق پذیرایی، اتاق بیماران در بیمارستان و اتاق های اقامتی هتل‌ها مناسب می باشد.

 

دمای رنگ نور پنل سقفی ال ای دی

 

 1. انواع پنل سقفی از نظر شکل ظاهری

 2. پنل ال ای دی سقفی از نظر شکل ظاهری در انواع مربع، دایره و مستطیلی تولید می شود. که در حال حاضر با توجه به فراگیر شدن سقف های کاذب در محیط های اداری، آموزشی و فروشگاهی بیشتر از انواع مربعی پنل سقفی استفاده می شود. پنل ال ای دی دایره نیز بیشتر در محیط های فروشگاهی دیده می شود.

 

 

 1. انواع پنل سقفی از نظر ابعادپنل ال ای دی سقفی

 2. پنل ال ای دی سقفی از نظر سایز بسیار متنوع است و انتخاب بهترین سایز با توجه به محیط مورد نظر حائز اهمیت می باشد. به عنوان مثال پنل سقفی دایره معمولا با قطر 4، 6، 8، 15 و 20 سانتی متر در بازار موجود است. و پنل های مربعی با ابعاد 8، 12، 16، 20، 60 تولید می شوند که امروزه به دلیل پر کاربرد بودن تایل های 60*60 در ساختن سالن ها، ادارات و بیمارستان ها و ... انواع پنل سقفی توکار مربعی با ابعاد 60 در 60 بسیار پر مصرف هستند تا براحتی با برداشتن یک تایل و جایگزین کردن پنل سقفی توکار بجای آن، دیگر نیازی به برش تایل نباشد.  

 

 

 1.  

 2. انواع پنل سقفی از نظر شار نوری

 3. شار نوری واحد سنجش روشنایی در سیستم بین المللی SI است به عبارتی به آن (Luminous Flux) گفته می شود. واحد شار نوری Lm می باشد. در واقع به میزان نور خارج شده از پنل سقفی در هر ثانیه و یا به عبارتی دیگر کل نور دریافت شده توسط یک جسم در هر ثانیه از پنل سقفی، شار نوری گفته می شود. به این صورت که هرچه میزان شارنوری (لومن) پنل سقفی ال ای دی بیشتر باشد، مقدار نور ساطع شده از آن نیز بیشتر است.

 

 

ضریب نمود رنگ چیست

ضریب نمود رنگ یا همان CRI ( Color Rendering Index ) در واقع نشان دهنده‌ی تعداد رنگ‌های تشکیل شده توسط یک منبع نوری است و بازه‌ی آن بین ۰ تا ۱۰۰ تعریف می‌شود. فقط نور خورشید دارای ضریب نمود رنگ ۱۰۰ می‌باشد.
هرچه ضریب نمود رنگ پنل سقفی به عدد ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد بدین معناست که رنگ جسم را می‌توان با تعداد رنگ‌های بیشتری مشاهده کرد. در واقع رنگ جسمی که به واسطه‌ی تابیدن پنل سقفی به ما می‌رسد طبیعی‌تر است.
پنل سقفی ال ای دی با ضریب نمود رنگ بالای ۸۰ یکی از بهترین منابع نوری در این زمینه شناخته می‌شوند. معمولا از پنل ال ای دی سقفی با ضریب نمود رنگ بالای ۹۰ در جواهر فروشی‌ها و موزه‌ها استفاده می‌شود. پنل سقفی با CRI کمتر از ۸۰ علاوه بر پایین بودن کیفیت رنگ تولید شده، گاهی اوقات حتی باعث عوض شدن رنگ اجسام می‌شود. 

 

ضریب نمود رنگ پنل سقفی ال ای دی

 

درجه حفاظت پنل سقفی

هر پنل سقفی به یک مقدار مشخص می تواند، در برابر گرد و غبار و آب از خود مقاومت نشان دهد. این میزان مقاومت با عنوان درجه حفاظت و کلمه IP روی پنل قید می شود. دو رقم مقابل IP نوشته می شود که عدد اول میزان حفاظت در مقابل گرد و خاک و رقم دوم میزان مقاومت در برابر آب را نشان می دهد. هرچه این اعداد کوچکتر باشند یعنی پنل سقفی میزان محافظت کمتری دارد.

 

درجه حفاظت پنل سقفی ال ای دی

 

 

خیرگی نور

خیرگی یا Glare یک پارامتر قابل اندازه گیری برای پروژه های نورپردازی و روشنایی محسوب می شود. این پارامتر یکی از شایع ترین عارضه های روشنایی و نورپردازی نامناسب است که به سبب روشنایی بیش از حد و تراکم نور در یک ناحیه ایجاد می شود. خیرگی می تواند میزان آرامش بصری را کاهش داده و باعث خستگی زودرس و احساس عدم آرامش روانی شود.

خیرگی نور پنل سقفیهمچنین خیرگی می تواند به میزان زیادی دامنه دید انسان و کارایی بصری را کاهش دهد. هنگام طراحی روشنایی یک محیط باید با رعایت برخی نکات نورپردازی این اثرات را به حداقل برسانیم. به عنوان مثال برای فضاهای بسته می توانیم از منبع نور ال ای دی (به جای لامپ های رشته ای قدیمی) استفاده کنیم. با این روش نور تعدیل شده تری داریم که به جای تابیدن به همه جهت ها و افزایش خیرگی، به طور مناسبی به سمت هدف روشنایی و نورپردازی می تابد.

یکی از مهم ترین ویژگی های پنل سقفی ال ای دی این است که نور تولید شده توسط آنها باعث ایجاد خیرگی و آزار چشم نمی شود و نور آن زننده نیست و بطور کاملا یکنواخت محیط را روشن می کند.
 

 

زاویه تابش پنل سقفی

زاویه تابش پنل سقفی (Beam Angle) ، زاویه بین دو خط فرضی است که در صفحه عبوری از محور پرتو نور در نظر گرفته میشود که این خطوط از روی نقاطی میگذرند که شدت نور در آن نقاط 50% شدت نور در محور پرتو است. این دو خط فرضی که در حقیقت اضلاع زاویه تابش محسوب میشوند. در واقع زاویه تابش چگونگی محدوده پراکندگی نوری نسبت به مرکز پرتو را مشخص می نماید. معمولا پنل سقفی ال ای دی دارای زاویه تابش 110 درجه می باشد. زاویه تابش 110 و 120 درجه پنل گزینه مناسبی برای مصارف خانگی، تجاری، اداری، هتل ها، بیمارستان ها و ... می باشد.
 

 

پنل سقفی ال ای دی سازگار با محیط زیستپنل سقفی LED

بطور کلی تکنولوژی پنل سقفی ال ای دی یک تکنولوژی سبز برای تامین روشنایی می باشد.  پنل سقفی ال ای دی امواج فرابنفش از خود ساطع نمی کند. همچنین در فرآیند تولید پنل سقفی ال ای دی به دلیل فقدان جیوه، سرب و گازهای شیمیایی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، تقریبا هیچ نوع آلودگی ای ایجاد نمی شود. همه ی مواد استفاده شده برای تولید پنل سقفی را می توان بازیافت نمود. این ویژگی قابل بازیافت بودن، برای توسعه ی پایدار اقتصادی و اجتماعی بسیار ضروری است.
 

 

قیمت پنل سقفی

برای ساخت پنل سقفی ال ای دی از فناوری ها و طراحی های متفاوتی با هدف ایجاد روشنایی بهتر و با کیفیت تر استفاده می‌شود که این امر باعث تفاوت ویژگی‌ها و در نتیجه تنوع قیمت این محصولات می شود. همچنین عواملی از قبیل سایز پنل، برند و داشتن گارانتی نیز بر قیمت پنل سقفی تاثیر گذار است. در فروشگاه البرز الکتریک امکان مشاهده و مقایسه قیمت پنل ال ای دی سقفی و مشخصات فنی در یک قاب فراهم شده است تا امکان انتخاب راحت تر و آگاهانه تر فراهم شود. 

 


 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان